gtkhtml 0.12.99 - en to tr translation catalogue (289 entries)

en: /bulb.png" hspace=10></td><td width="100%">Place your text here</td></tr></table></td></tr></table>
tr: /bulb.png" hspace=10></td><td width="100%">Metni buraya yazın</td></tr></table></td></tr></table>

en: /empty_image.png" align="top" border="0"></td></tr><tr><td><font size="-1">Image 1: <b>description</b></font></td></tr></table></td></tr></table>
tr: /empty_image.png" align="top" border="0"></td></tr><tr><td><font size="-1">Image 1: <b>açıklama/b></font></td></tr></table></td></tr></table>

en: <None>
tr: <Yok>

en: A_ddress
tr: A_dres

en: Add '%s' to dictionary
tr: Dizine '%s' ekler

en: Add Keyboard Shortcuts
tr: Tuş Kısayollarını Ekle

en: Address
tr: Adres

en: Align
tr: Hizala

en: Alignment
tr: Hizalama

en: Alignment:
tr: Hizalama:

en: Alphabeta item
tr: Alfabetik sıralama

en: Alphabetical List
tr: Alfabetik Liste

en: Apply changes to:
tr: Değişiklikleri uygula:

en: Automatic
tr: Otomatik

en: Automatically detect links
tr: Otomatikman saptanan bağlar

en: Background
tr: Artalan

en: Background Color
tr: Artalan Rengi

en: Background Image
tr: Artalan Resmi

en: Behavior
tr: Davranış

en: Blue
tr: Mavi

en: Blue 3D
tr: Mavi 3D

en: Bold
tr: Kalın

en: Border
tr: Kenarlık

en: Border:
tr: Kenarlık:

en: Bottom
tr: Alt

en: Bulleted List
tr: İmli Liste

en: Can't load fixed font.
tr: Sabit genişlikli yazı tipi yüklenemiyor.

en: Cannot execute gtkhtml properties
tr: gtkhtml özellikleri çalıştırılamaz

en: Cell
tr: Göze

en: Cell contents
tr: Göze içeriği

en: Cell...
tr: Göze...

en: Center
tr: Merkez

en: Center justifies the paragraphs
tr: Paragrafı ortalar

en: Check '%s' spelling...
tr: '%s' sözdizimi denetimi...

en: Check spelling of the document
tr: Belgenin içeriğindeki sözdizimi hatalarını bulur

en: Clear
tr: Temizle

en: Color
tr: Renk

en: Color:
tr: Renk:

en: Colors
tr: Renkler

en: Column
tr: Sütun

en: Column after
tr: Sonraki satır

en: Column before
tr: Önceki sütun

en: Column span:
tr: Sütun mesafesi:

en: Columns:
tr: Sütunlar:

en: Command
tr: Komut

en: Composer Properties
tr: Düzenleyici Özellikleri

en: Composer Properties planned
tr: Düzenleyici Özellikleri planlandı

en: Copy
tr: Kopyala

en: Copy selection to clipboard
tr: Seçimi panoya kopyala

en: Copy the selection
tr: Panoya kopyala

en: Could not initialize Bonobo
tr: Bonobo başlatılamadı

en: Could not initialize GNORBA
tr: GNORBA başlatılamadı

en: Could not load glade file.
tr: Glade dosyası yüklenemedi.

en: Cu_t
tr: _Kes

en: Cut
tr: Kes

en: Cut selection to clipboard
tr: Seçimin kopyasını alıp sil

en: Cut the selection
tr: Seçimi kes

en: Dark header
tr: Koyu başlık

en: Don't wrap
tr: Sarmalama

en: Dot item
tr: Noktalı sıralama

en: EBrowser control
tr: EBrowser denetimi

en: EBrowser factory
tr: EBrowser yapımcı

en: Enable
tr: Etkinleştir

en: Enable spell checking
tr: Sözel denetimi etkinleştir

en: Factory for the EBrowser control
tr: EBrowser denetimi için yapımcı

en: Find
tr: Bul

en: Find A Regular Expression
tr: Bir Düzenli İfade Bul

en: Find And Replace
tr: Bul ve Değiştir

en: Find Regular E_xpression...
tr: Bir Düzenli İ_fade Bul

en: Find Regular Expression
tr: Bir Düzenli İfade Bul

en: Find _Again
tr: Y_eniden bul

en: Find again
tr: Yeniden bul

en: Find and Replace
tr: Bul ve Değiştir

en: Fixed width
tr: Sabit genişlikli

en: Flat gray
tr: Düz gri

en: Fonts
tr: Yazıtipleri

en: For printing
tr: Yazdırma için

en: For_mat
tr: _Biçem

en: GNOME HTML Editor
tr: GNOME HTML Düzenleyici

en: GNOME HTML Editor Control
tr: GNOME HTML Düzenleyici denetimi

en: GNOME HTML Editor Factory
tr: GNOME HTML Düzenleyici Yapımcısı

en: Grab keys
tr: Tuşu yakala

en: Green
tr: Yeşil

en: HTML Browser control
tr: HTML Tarayıcı denetimi

en: Header
tr: Başlık

en: Header 1
tr: Başlık 1

en: Header 2
tr: Başlık 2

en: Header 3
tr: Başlık 3

en: Header 4
tr: Başlık 4

en: Header 5
tr: Başlık 5

en: Header 6
tr: Başlık 6

en: Header _1
tr: Başlık _1

en: Header _2
tr: Başlık _2

en: Header _3
tr: Başlık _3

en: Header _4
tr: Başlık _4

en: Header _5
tr: Başlık _5

en: Header _6
tr: Başlık _6

en: Height:
tr: Yükseklik:

en: Horizontal alignment:
tr: Yatay hizalama:

en: Horizontal:
tr: Yatay:

en: Ignore '%s'
tr: '%s' yoksayılıyor

en: Image
tr: Resim

en: Image frame
tr: Resim çerçevesi

en: Image selection
tr: Resim seçimi

en: Image...
tr: Resim...

en: Indent
tr: Girintile

en: Indents the paragraphs less
tr: Paragraf girintisini azaltır

en: Indents the paragraphs more
tr: Paragraf girintisini arttırır

en: Information
tr: Bilgi

en: Insert
tr: Araya ekle

en: Insert HTML link into document...
tr: Belgeye HTML bağı ekle...

en: Insert HTML template into document...
tr: Belgeye HTML şablonu ekle...

en: Insert image into document...
tr: Belgeye resim ekle...

en: Insert rule into document...
tr: Belgeye cetvel ekle...

en: Insert table into document...
tr: Belgeye tablo ekle...

en: Italic
tr: Eğik

en: Keyboard Shortcuts
tr: Tuş kısayolları

en: Language
tr: Dil

en: Left
tr: Sol

en: Left align
tr: Sola yanaşık

en: Left justifies the paragraphs
tr: Paragrafı sol kenara hizalar

en: Length:
tr: Uzunluk:

en: Link
tr: Bağ

en: Link...
tr: Bağ...

en: Make the current Paragraph style Normal
tr: Paragraf tarzını Normal yapar

en: Make the current paragraph a bulleted list
tr: Paragrafı imli liste haline getirir

en: Make the current paragraph a list with roman numerals
tr: Paragrafı romen rakamlı liste haline getirir

en: Make the current paragraph a numbered list
tr: Paragrafı numaralı liste haline getirir

en: Make the current paragraph an H1 header
tr: Paragrafı H1 başlığı yapar

en: Make the current paragraph an H2 header
tr: Paragrafı H2 başlığı yapar

en: Make the current paragraph an H3 header
tr: Paragrafı H3 başlığı yapar

en: Make the current paragraph an H4 header
tr: Paragrafı H4 başlığı yapar

en: Make the current paragraph an H5 header
tr: Paragrafı H5 başlığı yapar

en: Make the current paragraph an H6 header
tr: Paragrafı H6 başlığı yapar

en: Make the current paragraph an address
tr: Paragrafı adres yapar

en: Make the current paragraph an alphabetical list
tr: Paragrafı alfabetik liste haline getirir

en: Makes the text bold
tr: Harfleri kalınlaştırır

en: Makes the text italic
tr: Harfleri eğik yapar

en: Middle
tr: Orta

en: Miscellaneous
tr: Çeşitli

en: Modify the file's properties
tr: Dosyaların özelliklerini değiştir

en: New shortcut:
tr: Yeni kısayol:

en: Next
tr: İleri

en: No misspelled word found
tr: Hatalı yazılmış sözcük yok

en: None
tr: Yok

en: Note
tr: Bilgi

en: Number item
tr: Numaralı sıralama

en: Numbered List
tr: Numaralı Liste

en: Numbered _List
tr: Numaralı _Liste

en: On screen
tr: Ekranda

en: Open file...
tr: Aç...

en: Orange
tr: Turuncu

en: Other...
tr: Diğer...

en: Padding
tr: Bloklama

en: Padding:
tr: Bloklama:

en: Page
tr: Sayfa

en: Page...
tr: Sayfa...

en: Paragraph
tr: Paragraf

en: Paragraph...
tr: Paragraf...

en: Paste
tr: Yapıştır

en: Paste from clipboard
tr: Panodan yapıştır

en: Paste the clipboard
tr: Panoyu yapıştır

en: Percent
tr: Yüzde

en: Percent %
tr: Yüzdelik %

en: Pick a color
tr: Bir renk seç

en: Pixels
tr: Piksel

en: Plain
tr: Sade

en: Points
tr: Noktalar

en: Pr_operties...
tr: Ö_zellikler...

en: Pre
tr: Ön

en: Preformat
tr: Önbiçem

en: Print pre_view
tr: Yazdırma ö_nizleme

en: Print preview
tr: Yazdırma önizleme

en: Properties
tr: Özellikler

en: Purple
tr: Pembe

en: Red
tr: Kırmızı

en: Redo
tr: Yeniden yap

en: Redo previously undone change
tr: Son geri alınan değişiklikleri yeniden yap.

en: Redo the undone action
tr: Geri alınanları yeniden yap

en: Remove link
tr: Bağı kaldır

en: Replace
tr: Yerine koy

en: Replace all
tr: Tümünü yerine koy

en: Replace confirmation
tr: Yerine koyma doğrulaması

en: Right
tr: Sağ

en: Right align
tr: Sağa yanaştır

en: Right justifies the paragraphs
tr: Paragrafı sağ kenara hizalar

en: Roman List
tr: Romen Rakamlı Liste

en: Roman Numeral List
tr: Romen Rakamlı Liste

en: Roman item
tr: Romen rakamlı sıralama

en: Row
tr: Satır

en: Row above
tr: Üst satır

en: Row below
tr: Alt satır

en: Row span:
tr: Satır mesafesi:

en: Rows:
tr: Satırlar:

en: Rule
tr: Cetvel

en: Rule...
tr: Cetvel...

en: Sample
tr: Örnek

en: Save file as...
tr: Farklı kaydet ...

en: Scope
tr: Kapsam

en: Select HTML fixed width font
tr: HTML için sabit genişlikli yazıtipi seç

en: Select HTML fixed width font for printing
tr: Yazdırma için HTML sabit genişlikli yazıtipini seç

en: Select HTML variable width font
tr: HTML değişken genişlikli yazıtipini seç

en: Select HTML variable width font for printing
tr: Yazdırma için HTML değişken genişlikli yazıtipi seç

en: Select _All
tr: _Hepsini Seç

en: Select command
tr: Komutu seçin:

en: Select the entire contents of the document
tr: Belgenin içeriğini seçili hale getirir

en: Shaded
tr: Gölgeli

en: Shortcut
tr: Kısayol

en: Shortcuts _type:
tr: Kısayol _türü:

en: Show animated images
tr: Canlandırmaları göster

en: Size
tr: Boyut

en: Spacing
tr: Aralık

en: Spacing:
tr: Aralık:

en: Spell Checking
tr: Sözel Denetim

en: Spell checker
tr: Sözdizimi Denetimi

en: Strikeout
tr: Üstü çizili

en: Strikes out the text
tr: Metnin üstünü çizer

en: Style
tr: Stil

en: Style:
tr: Tarz:

en: Su_perscript
tr: Ü_stü çizili

en: Subs_cript
tr: A_ltı çizili

en: Subscript
tr: Altı çizili

en: Suggest word
tr: Sözcük önerisi

en: Superscript
tr: Üstü çizili

en: Table
tr: Tablo

en: Table Insert
tr: Araya Tablo ekle

en: Table delete
tr: Tabloyu sil

en: Table insert
tr: Araya Tablo ekle

en: Table...
tr: Tablo...

en: Te_mplate...
tr: Şa_blon

en: Template
tr: Şablon

en: Text
tr: Metin

en: Text...
tr: Metin...

en: Toggle typewriter font style
tr: Daktilo yazısı ile değiştir

en: Top
tr: Üst

en: Typewriter
tr: Daktilo

en: Underline
tr: Alt çizgili

en: Underlines the text
tr: Metni alt çizgili yapar

en: Undo
tr: Geri al

en: Undo previous changes
tr: Değişiklikleri geri al

en: Undo the last action
tr: Son değişikliği geri al

en: Unindent
tr: Girintiyi kaldır

en: Variable width
tr: Değişken genişlikli

en: Vertical:
tr: Düşey:

en: Width:
tr: Genişlik:

en: Wrap
tr: Sarmala

en: Wrapping:
tr: Sarmala:

en: Yellow
tr: Sarı

en: Yellow, flowers
tr: Sarı, çiçekler

en: _Add
tr: _Ekle

en: _Alignment
tr: _Hizalama

en: _Alphabetical List
tr: _Alfabetik Liste

en: _Bold
tr: _Kalın

en: _Bulleted List
tr: İ_mli Liste

en: _Center
tr: _Ortala

en: _Copy
tr: _Kopyala

en: _Decrease Indent
tr: Girintiyi A_zalt

en: _Delete
tr: _Sil

en: _Edit
tr: _Düzenle

en: _Find...
tr: _Bul...

en: _Font Size
tr: _Yazıtipi Yüksekliği

en: _Heading
tr: _Başlıklar

en: _Image...
tr: _Resim...

en: _Increase Indent
tr: Girintiyi A_rtır

en: _Insert
tr: _Araya Ekle

en: _Italic
tr: _Eğik

en: _Left
tr: S_ol

en: _Link...
tr: _Bağ...

en: _Paste
tr: _Yapıştır

en: _Plain text
tr: _Salt metin

en: _Preformat
tr: Ö_nbiçem

en: _Redo
tr: _Tekrar yap

en: _Replace...
tr: _Değiştir...

en: _Right
tr: S_ağ

en: _Roman Numeral List
tr: _Romen Rakamlı Liste

en: _Rule...
tr: _Cetvel...

en: _Spell check document...
tr: _Sözdizimi Denetimi...

en: _Strikeout
tr: Üs_tü çizili

en: _Style
tr: _Tarz

en: _Table...
tr: _Tablo...

en: _Underline
tr: A_lt çizgili

en: _Undo
tr: _Geri al

en: backward
tr: geri

en: case sensitive
tr: harf büyüklüğüne duyarlı

en: etc...
tr: v.s...

en: height
tr: yükseklik

en: search backward
tr: geriye doğru ara

en: width
tr: genişlik

en: with
tr: ile
