iso_639_3 3.5.1 - en to mn translation catalogue (142 entries)

note: name for aar
en: Afar
mn: Афаар

note: name for abk
en: Abkhazian
mn: Абкааз

note: name for afr
en: Afrikaans
mn: Африк

note: name for amh
en: Amharic
mn: Амхарик

note: name for ara
en: Arabic
mn: Араб

note: name for asm
en: Assamese
mn: Ассамес

note: name for ave
en: Avestan
mn: Авестан

note: name for aym
en: Aymara
mn: Аямара

note: name for aze
en: Azerbaijani
mn: Азербежайн

note: name for bak
en: Bashkir
mn: Башкир

note: name for bel
en: Belarusian
mn: Цагаан орос

note: name for ben
en: Bengali
mn: Бенгаль

note: name for bis
en: Bislama
mn: Бислама

note: name for bod
en: Tibetan
mn: Төвд

note: name for bos
en: Bosnian
mn: Босни

note: name for bre
en: Breton
mn: Бретон

note: name for bul
en: Bulgarian
mn: Болгар

note: name for cat
en: Catalan
mn: Каталан

note: name for ces
en: Czech
mn: Чех

note: name for cha
en: Chamorro
mn: Чаморро

note: name for che
en: Chechen
mn: Чечень

note: name for chv
en: Chuvash
mn: Чуваш

note: name for cor
en: Cornish
mn: Корни

note: name for cos
en: Corsican
mn: Корсикан

note: name for cym
en: Welsh
mn: Уэльс

note: name for dan
en: Danish
mn: Дани

note: name for deu
en: German
mn: Герман

note: name for dzo
en: Dzongkha
mn: Жонгка

note: name for ell
en: Greek, Modern (1453-)
mn: Грек, шинэ (1453-)

note: name for eng
en: English
mn: Англи

note: name for epo
en: Esperanto
mn: Аспиранто

note: name for est
en: Estonian
mn: Эстони

note: name for eus
en: Basque
mn: Баскүе

note: name for fao
en: Faroese
mn: Фароес

note: name for fas
en: Persian
mn: Перс

note: name for fij
en: Fijian
mn: Фижиан

note: name for fin
en: Finnish
mn: Финнлянд

note: name for fra
en: French
mn: Франц

note: name for gle
en: Irish
mn: Ирланд

note: name for glv
en: Manx
mn: Манкс

note: name for grn
en: Guarani
mn: Гуяран

note: name for guj
en: Gujarati
mn: Гуярати

note: name for hau
en: Hausa
mn: Хайза

note: name for heb
en: Hebrew
mn: Еврей

note: name for her
en: Herero
mn: Хереро

note: name for hin
en: Hindi
mn: Хинди

note: name for hmo
en: Hiri Motu
mn: Хири моту

note: name for hrv
en: Croatian
mn: Хорват

note: name for hun
en: Hungarian
mn: Унгар

note: name for hye
en: Armenian
mn: Армен

note: name for ido
en: Ido
mn: Идо

note: name for iku
en: Inuktitut
mn: Инуктитут

note: name for ile
en: Interlingue
mn: Интэрлингуэ

note: name for ind
en: Indonesian
mn: Индонези

note: name for ipk
en: Inupiaq
mn: Инупиак

note: name for isl
en: Icelandic
mn: Исланд

note: name for ita
en: Italian
mn: Итали

note: name for jav
en: Javanese
mn: Жава

note: name for jpn
en: Japanese
mn: Япон

note: name for kan
en: Kannada
mn: Канад

note: name for kas
en: Kashmiri
mn: Кашмири

note: name for kat
en: Georgian
mn: Георги

note: name for kaz
en: Kazakh
mn: Казак

note: name for kik
en: Kikuyu
mn: Кикуюу

note: name for kin
en: Kinyarwanda
mn: Кинярванда

note: name for kir
en: Kirghiz
mn: Киргиз

note: name for kom
en: Komi
mn: Коми

note: name for kor
en: Korean
mn: Солонгос

note: name for kua
en: Kuanyama
mn: Куаняма

note: name for kur
en: Kurdish
mn: Күрд

note: name for lao
en: Lao
mn: Лао

note: name for lat
en: Latin
mn: Латин

note: name for lav
en: Latvian
mn: Латви

note: name for lin
en: Lingala
mn: Лингал

note: name for lit
en: Lithuanian
mn: Литва

note: name for mal
en: Malayalam
mn: Малаялам

note: name for mar
en: Marathi
mn: Марати

note: name for mkd
en: Macedonian
mn: Макидони

note: name for mlg
en: Malagasy
mn: Малагас

note: name for mlt
en: Maltese
mn: Малтес

note: name for mon
en: Mongolian
mn: Монгол

note: name for mri
en: Maori
mn: Маори

note: name for mya
en: Burmese
mn: Бурн

note: name for nau
en: Nauru
mn: Науру

note: name for ndo
en: Ndonga
mn: Ндонга

note: name for nep
en: Nepali
mn: Непал

note: name for nld
en: Dutch
mn: Нидерланд

note: name for nno
en: Norwegian Nynorsk
mn: Норвеги (Nynorsk)

note: name for nor
en: Norwegian
mn: Норвеги

note: name for ori
en: Oriya
mn: Орияа

note: name for orm
en: Oromo
mn: Оромо

note: name for pli
en: Pali
mn: Пали

note: name for pol
en: Polish
mn: Польш

note: name for por
en: Portuguese
mn: Португали

note: name for pus
en: Pushto
mn: Пушто

note: name for que
en: Quechua
mn: Куэчуа

note: name for ron
en: Romanian
mn: Румын

note: name for run
en: Rundi
mn: Рунди

note: name for rus
en: Russian
mn: Орос

note: name for sag
en: Sango
mn: Санго

note: name for san
en: Sanskrit
mn: Санскрит

note: name for slk
en: Slovak
mn: Словак

note: name for slv
en: Slovenian
mn: Словиен

note: name for smo
en: Samoan
mn: Самоан

note: name for sna
en: Shona
mn: Шона

note: name for snd
en: Sindhi
mn: Синди

note: name for som
en: Somali
mn: Самали

note: name for sot
en: Sotho, Southern
mn: Сото, Соутерн

note: name for spa
en: Spanish
mn: Испани

note: name for sqi
en: Albanian
mn: Албани

note: name for srd
en: Sardinian
mn: Сардиниан

note: name for srp
en: Serbian
mn: Серби

note: name for ssw
en: Swati
mn: Свати

note: name for sun
en: Sundanese
mn: Сундан

note: name for swe
en: Swedish
mn: Швед

note: name for tah
en: Tahitian
mn: Тахит

note: name for tam
en: Tamil
mn: Тамил

note: name for tat
en: Tatar
mn: Татаар

note: name for tel
en: Telugu
mn: Тэлүгү

note: name for tgk
en: Tajik
mn: Тажик

note: name for tgl
en: Tagalog
mn: Тагалог

note: name for tha
en: Thai
mn: Тай

note: name for tir
en: Tigrinya
mn: Тигран

note: name for ton
en: Tonga (Tonga Islands)
mn: Тонга (исландын тонга)

note: name for tsn
en: Tswana
mn: Цвана

note: name for tso
en: Tsonga
mn: Цонга

note: name for tuk
en: Turkmen
mn: Туркмен

note: name for tur
en: Turkish
mn: Турк

note: name for twi
en: Twi
mn: Тви

note: name for uig
en: Uighur
mn: Уйгур

note: name for ukr
en: Ukrainian
mn: Украйн

note: name for urd
en: Urdu
mn: Урду

note: name for uzb
en: Uzbek
mn: Үзбек

note: name for ven
en: Venda
mn: Венда

note: name for vie
en: Vietnamese
mn: Ветьнам

note: name for wln
en: Walloon
mn: Валлон

note: name for wol
en: Wolof
mn: Волоф

note: name for xho
en: Xhosa
mn: Чхоса

note: name for yid
en: Yiddish
mn: Юүд

note: name for yor
en: Yoruba
mn: Ёруба

note: name for zho
en: Chinese
mn: Хятад

note: name for zul
en: Zulu
mn: Зулу
