shepherd 1.0.0rc1 - en to ro translation catalogue (236 entries)

note: TRANSLATORS: Strings occasionally contain escape sequences starting with '~' (tilde).  For example, '~a' corresponds to '%s' in C printf syntax and '~%' corresponds to '\n'.  These must be preserved as is. See <https://www.gnu.org/software/guile/manual/html_node/Formatted-Output.html> for more info.
en: service '~a' could not be found
ro: serviciul „~a” nu a putut fi găsit

en: service '~a' does not have an action '~a'
ro: serviciul „~a” nu are o acțiune „~a”

en: exception caught while executing '~a' on service '~a':
ro: excepție prinsă în timpul executării „~a” pe serviciul „~a”:

en: something went wrong: ~s
ro: ceva a mers prost: ~s

en: Halt or power off the system.
ro: Oprește sistemul sau îl deconectează de la alimentarea cu energie.

en: Started:
ro: S-a pornit:

en: Running timers:
ro: Temporizatoare de rulare:

en: Starting:
ro: Se pornește:

en: Stopped:
ro: S-a oprit:

en: Stopping:
ro: Se oprește:

note: TRANSLATORS: Here "one-shot" refers to "one-shot services".  These are services that are immediately marked as stopped once their 'start' method has completed.
en: One-shot:
ro: Execuție punctuală:

en: Failed to start:
ro: A eșuat la pornire:

en: in ~a day | in ~a days
ro[0]: în ~a zi
ro[1]: în ~a zile
ro[2]: în ~a de zile

en: in ~a hour | in ~a hours
ro[0]: în ~a oră
ro[1]: în ~a ore
ro[2]: în ~a de ore

en: in ~a minute | in ~a minutes
ro[0]: în ~a minut
ro[1]: în ~a minute
ro[2]: în ~a de minute

en: in ~a second | in ~a seconds
ro[0]: în ~a secundă
ro[1]: în ~a secunde
ro[2]: în ~a de secunde

en: ~a second ago | ~a seconds ago
ro[0]: acum ~a secundă
ro[1]: acum ~a secunde
ro[2]: acum ~a de secunde

en: ~a minute ago | ~a minutes ago
ro[0]: acum ~a minut
ro[1]: acum ~a minute
ro[2]: acum ~a de minute

en: ~a hour ago | ~a hours ago
ro[0]: acum ~a oră
ro[1]: acum ~a ore
ro[2]: acum ~a de ore

en: ~a day ago | ~a days ago
ro[0]: acum ~a zi
ro[1]: acum ~a zile
ro[2]: acum ~a de zile

note: TRANSLATORS: This string and the following ones denote a duration. It ends up being inserted in a sentence like "Process terminated after 10 seconds".  (Arguably not ideal.)
en: ~h second | ~h seconds
ro[0]: ~h secundă
ro[1]: ~h secunde
ro[2]: ~h de secunde

en: ~h minute | ~h minutes
ro[0]: ~h minut
ro[1]: ~h minute
ro[2]: ~h de minute

en: ~h hour | ~h hours
ro[0]: ~h oră
ro[1]: ~h ore
ro[2]: ~h de ore

en: Process exited successfully after ~a.~%
ro: Procesul s-a încheiat cu succes după ~a.~%

en: Process exited successfully.~%
ro: Procesul s-a încheiat cu succes.~%

en: Process exited with code ~a after ~a.~%
ro: Procesul a ieșit cu codul ~a după ~a.~%

en: Process exited with code ~a.~%
ro: Procesul a ieșit cu codul ~a.~%

en: Process terminated with signal ~a after ~a.~%
ro: Proces terminat cu semnalul ~a după ~a.~%

en: Process terminated with signal ~a.~%
ro: Proces terminat cu semnalul ~a.~%

en: Process stopped with signal ~a after ~a.~%
ro: Proces oprit cu semnalul ~a după ~a.~%

en: Process stopped with signal ~a.~%
ro: Proces oprit cu semnalul ~a.~%

en: Status of ~a:~%
ro: Starea lui ~a:~%

en:   It is transient, running since ~a.~%
ro:   Acesta este tranzitoriu, rulează de la ~a.~%

en:   It is running since ~a.~%
ro:   Este în execuție de la ~a.~%

en:   It is started and transient.~%
ro:   Este pornit.și tranzitoriu ~%

en:   It is started.~%
ro:   Este pornit.~%

note: TRANSLATORS: "PID" is short for "process identifier" (Unix jargon). The string here looks like "Main PID: 123".
en:   Main PID: ~a~%
ro:   PID-ul principal: ~a~%

en:   Command: ~a~%
ro:   Comanda: ~a~%

note: TRANSLATORS: "Inetd" refers to a type of service and should be kept as-is.
en:   Inetd-style service listening on ~a endpoint:~% |   Inetd-style service listening on ~a endpoints:~%
ro[0]:   Serviciu de tip inetd care ascultă pe ~a punct final:~%
ro[1]:   Serviciu de tip inetd care ascultă pe ~a puncte finale:~%
ro[2]:   Serviciu de tip inetd care ascultă pe ~a de puncte finale:~%

note: TRANSLATORS: "Systemd" should be kept untranslated.
en:   Systemd-style service listening on ~a endpoint:~% |   Systemd-style service listening on ~a endpoints:~%
ro[0]:   Serviciu de tip systemd care ascultă pe ~a punct final:~%
ro[1]:   Serviciu de tip systemd care ascultă pe ~a puncte finale:~%
ro[2]:   Serviciu de tip systemd care ascultă pe ~a de puncte finale:~%

en:   Timed service.~%
ro:   Serviciu programat.~%

en:   Periodically running as ~s: ~a~%
ro:   Rulând periodic ca ~s: ~a~%

en:   Periodically running: ~a~%
ro:   Rulând periodic: ~a~%

en:   Child process:~{ ~a~}~% |   Child processes:~{ ~a~}~%
ro[0]:   Procesul-copil:~{ ~a~}~%
ro[1]:   Procesele-copil:~{ ~a~}~%
ro[2]:   Procesele-copil:~{ ~a~}~%

en:   Periodically running Scheme code.~%
ro:   Rulează periodic codul Scheme.~%

note: TRANSLATORS: The "~s" bit is most of the time a placeholder for a Scheme value associated with the service.
en:   Running value is ~s.~%
ro:   Valoarea de rulare este ~s.~%

en:   It is stopped (one-shot).~%
ro:   Este oprit (execuție punctuală).~%

en:   It is stopped (failing).~%
ro:   Este oprit (a eșuat).~%

en:   It is stopped since ~a.~%
ro:   Este oprit de la.~a.~%

en:   It is stopped.~%
ro:   Este oprit .~%

en:   It is starting.~%
ro:   Se pornește.~%

en:   It is being stopped.~%
ro:   Este în curs de oprire.~%

en:   Unknown status '~a'~%.
ro:   Stare necunoscută: „-~a”~%.

en:   It is enabled.~%
ro:   Este activat.~%

en:   It is disabled.~%
ro:   Este dezactivat.~%

en:   Provides:~{ ~a~}~%
ro:   Furnizează:~{ ~a~}~%

en:   Requires:~{ ~a~}~%
ro:   Necesită:~{ ~a~}~%

en:   Custom action:~{ ~a~}~% |   Custom actions:~{ ~a~}~%
ro[0]:   Acțiune personalizată:~{ ~a~}~%
ro[1]:   Acțiuni personalizate:~{ ~a~}~%
ro[2]:   Acțiuni personalizate:~{ ~a~}~%

en:   Replacement pending (restart to upgrade).~%
ro:   Înlocuire în așteptare (reporniți pentru actualizare).~%

en:   Will be respawned.~%
ro:   Va fi repornit.~%

en:   Will not be respawned.~%
ro:   Nu va fi repornit.~%

en:   Last respawned on ~a.~%
ro:   Ultima repornire pe ~a.~%

en:   Latest exit:~% |   Latest exits:~%
ro[0]:   Ultima ieșire:~%
ro[1]:   Ultimele ieșiri:~%
ro[2]:   Ultimele ieșiri:~%

en:   Failed to start at ~a.~%
ro:   A eșuat să pornească la ~a.~%

en:   Log file:~{ ~a~}~% |   Log files:~{ ~a~}~%
ro[0]:   Fișier jurnal:~{ ~a~}~%
ro[1]:   Fișiere jurnal:~{ ~a~}~%
ro[2]:   Fișiere jurnal:~{ ~a~}~%

en: Recent runs:~%
ro: Execuții recente:~%

en: Completed in ~a.~%
ro: Sarcină finalizată în ~a.~%

en: Exception thrown after ~a: ~a~%
ro: Excepție lansată după ~a: ~a~%

en: Recent messages (use '-n' to view more or less):~%
ro: Mesaje recente (utilizați „-n” pentru a vizualiza mai multe sau mai puține):~%

en: Recent messages:~%
ro: Mesaje recente:~%

en: No upcoming timer alarm: about to stop.~%
ro: Nici o alarmă viitoare a temporizatorului: pe cale să se oprească.~%

en: Upcoming timer alarm:~% | Upcoming timer alarms:~%
ro[0]: Următoarea alarmă a temporizatorului:~%
ro[1]: Următoarele alarme ale cronometrului:~%
ro[2]: Următoarele alarme ale cronometrului:~%

en: event log is missing (shepherd is too old?)
ro: jurnalul de evenimente lipsește («shepherd» este prea vechi?)

en: service ~a is running~%
ro: serviciul ~a rulează~%

en: service ~a is done (one-shot)~%
ro: serviciul ~a este gata (execuție punctuală).~%

en: service ~a is done (transient)~%
ro: serviciul ~a este gata (transitoriu).~%

en: service ~a is stopped~%
ro: serviciul ~a este oprit~%

en: service ~a failed to start~%
ro: serviciul ~a eșuat la pornire~%

en: service ~a is being started~%
ro: serviciul ~a este în curs de pornire~%

en: service ~a is being stopped~%
ro: serviciul ~a este în curs de oprire~%

en: service ~a is entering state '~a'~%
ro: serviciul ~a intră în starea „~a”~%

en: inconsistent graph: service '~a' not found~%
ro: grafic inconsecvent: serviciul „~a” nu a fost găsit~%

en: Service Graph
ro: Graficul serviciilor

en: failed to start service ~a
ro: a eșuat la pornirea serviciului ~a

en: Did you mean 'herd ~a ~a'?
ro: Ați vrut să spuneți «herd ~a ~a»?

en: Run 'herd doc ~a list-actions' to list supported actions.
ro: Rulați «herd doc ~a list-actions» pentru a lista acțiunile acceptate.

en: premature end-of-file while talking to shepherd
ro: sfârșit de fișier prematur în timp ce se comunica cu «shepherd»

en: ACTION SERVICE [ARG...]
ro: ACȚIUNE SERVICIU [ARG...]

en: Apply ACTION (start, stop, status, etc.) on SERVICE with the ARGs.
ro: Aplică ACȚIUNEA („start”, „stop”, „status”, etc.) asupra SERVICIUlui cu ARGumentele.

en: FILE
ro: FIȘIER

en: send commands to FILE
ro: trimite comenzi către FIȘIER

en: NUMBER
ro: NUMĂR

en: display up to NUMBER service log lines
ro: afișează până la NUMĂR linii de jurnal al serviciului

en: ~a: expected a positive integer
ro: ~a:; se aștepta un număr întreg pozitiv

en: Usage: herd ACTION [SERVICE [OPTIONS...]]~%
ro: Utilizare: herd ACȚIUNE [SERVICIU [OPȚIUNI...]]~%

en: Reboot the system.
ro: Repornește sistemul.

en: ~a: Assertion ~s failed.
ro: ~a: Aserțiunea ~s a eșuat.

note: TRANSLATORS: '~a' is a placeholder for the copyright year.
en: Copyright (C) ~a the Shepherd authors
ro: Drepturi de autor © autorii de Shepherd, ~a

en: License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <http://gnu.org/licenses/gpl.html>
    This is free software: you are free to change and redistribute it.
    There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
ro: Licența GPLv3+: GNU GPL versiunea 3 sau ulterioară <http://gnu.org/licenses/gpl.html>
    Acesta este software liber: sunteți liber să îl modificați și să îl redistribuiți.
    NU există NICIO GARANȚIE, în măsura permisă de lege.

en: error
ro: eroare

en: hint
ro: sugestie

note: TRANSLATORS: Please keep double semicolons at the beginning of each line: they introduce comments in the Scheme language.  Also, keep "shepherd" untranslated.  Thank you!  :-)
en: ;; init.scm -- default shepherd configuration file.
ro: ;; init.scm -- fișierul implicit de configurare al «shepherd».

en: ;; Services known to shepherd:
    ;; Add new services (defined using 'service') to shepherd here by
    ;; providing them as arguments to 'register-services'.
ro: ;; Servicii cunoscute de «shepherd»:
    ;; Adăugați servicii noi (definite folosind „service”) pentru «shepherd» aici,
    ;; furnizându-le ca argumente pentru „înregistrare-servicii”.

en: ;; Send shepherd into the background
ro: ;; Trimite «shepherd-ul» în fundal

en: ;; Services to start when shepherd starts:
    ;; Add the name of each service that should be started to the list
    ;; below passed to 'for-each'.
ro: ;; Serviciile care trebuie să pornească atunci când pornește «shepherd»:
    ;; Adăugați numele fiecărui serviciu care ar trebui pornit la lista de mai jos;
    ;; care va fi pasată funcției for-each() „pentru fiecare”.

en: ~a: socket directory has insecure permissions
ro: ~a: directorul de soclu are permisiuni nesigure

en: Service ~a (PID ~a) exited with ~a.
ro: Serviciul ~a (PID ~a) a ieșit cu ~a.

en: Service ~a (PID ~a) terminated with signal ~a.
ro: Serviciul ~a (PID ~a) terminat cu semnalul ~a.

en: Service ~a (PID ~a) stopped with signal ~a.
ro: Serviciul ~a (PID ~a) oprit cu semnalul ~a.

en: [No description].
ro: [Fără descriere].

en: invalid service provision list
ro: listă de furnizare de servicii nevalidă

en: Waiting for ~a to stop...
ro: Se așteaptă ca ~a să se oprească...

en: Service ~a started.
ro: Serviciul ~a a pornit.

en: Service ~a failed to start.
ro: Serviciul ~a a eșuat la pornire.

en: Starting service ~a...
ro: Se pornește serviciul ~a...

en: Service ~a running with value ~s.
ro: Serviciul ~a rulează cu valoarea ~s.

en: Running value of service ~a changed to ~s.
ro: Valoarea de rulare a serviciului ~a a fost schimbată la ~s.

en: Waiting for ~a to start...
ro: Se așteaptă pentru ~a ca să pornească...

en: Service ~a stopped.
ro: Serviciul ~a s-a oprit.

en: Service ~a might have failed to stop.
ro: Serviciul ~a s-ar putea să fi eșuat să se oprească.

en: Stopping service ~a...
ro: Se oprește serviciul ~a...

en: Service ~a is now stopped.
ro: Serviciul ~a este acum oprit.

en: Recording replacement for ~a.
ro: Se înregistrează înlocuitorul pentru ~a.

en: Registering new logger for ~a.
ro: Se înregistrează o nouă jurnalizare pentru ~a.

en: Attempt to terminate controller of ~a in ~a state!
ro: Încercare de a termina controlorul lui ~a în starea ~a!

en: Exception caught while starting ~a: ~s
ro: Excepție prinsă în timpul pornirii ~a: ~s

en: Service ~a depends on ~a.
ro: Serviciul ~a depinde de ~a.

en: Service ~a is currently disabled.
ro: Serviciul ~a este în prezent dezactivat.

en: Service ~a has been started.
ro: Serviciul ~a a fost pornit.

en: Service ~a could not be started.
ro: Serviciul ~a nu a putut fi pornit.

en: Service ~a is not running.
ro: Serviciul ~a nu rulează.

en: Transient service ~a unregistered.
ro: Serviciu tranzitoriu ~a neînregistrat.

en: Enabled service ~a.
ro: Serviciul ~a a fost activat.

en: Disabled service ~a.
ro: Serviciul ~a a fost dezactivat.

en: Unknown keyword.  Try 'herd help'.
ro: Cuvânt cheie necunoscut. Încercați «herd help».

en: Cannot unregister service~{ ~a,~} which is still running | Cannot unregister services~{ ~a,~} which are still running
ro[0]: Nu se poate anula înregistrarea serviciului~{ ~a,~} care este încă în funcțiune
ro[1]: Nu se poate anula înregistrarea serviciilor~{ ~a,~} care sunt încă în funcțiune
ro[2]: Nu se poate anula înregistrarea serviciilor~{ ~a,~} care sunt încă în funcțiune

en: Essential task ~a exited unexpectedly.
ro: Sarcina esențială ~a ieșit în mod neașteptat.

en: Uncaught exception in essential task ~a: ~s
ro: Excepție necapturată în sarcina esențială ~a: ~s

en: Service '~a' is unknown and cannot be started.
ro: Serviciul „~a” este necunoscut și nu poate fi pornit.

en: Successfully started ~a service in the background. | Successfully started ~a services in the background.
ro[0]: A pornit cu succes ~a serviciu în fundal.
ro[1]: Au pornit cu succes ~a servicii în fundal.
ro[2]: Au pornit cu succes ~a de servicii în fundal.

en: The following service could not be started in the background:~{ ~a~}. | The following services could not be started in the background:~{ ~a~}.
ro[0]: Următorul serviciu nu a putut fi pornit în fundal:~{ ~a~}.
ro[1]: Următoarele servicii nu au putut fi pornite în fundal:~{ ~a~}.
ro[2]: Următoarele servicii nu au putut fi pornite în fundal:~{ ~a~}.

en: PID file '~a' did not show up; terminating process ~a.
ro: Fișierul PID „~a” nu a apărut; terminând procesul ~a.

en: ~a connection still in use after ~a termination. | ~a connections still in use after ~a termination.
ro[0]: ~a conexiune este încă în uz după ce ~a iese.
ro[1]: ~a conexiuni sunt încă în uz după ce ~a iese.
ro[2]: ~a de conexiuni sunt încă în uz după ce ~a iese.

en: Maximum number of ~a clients reached; rejecting connection from ~:[~a~;~*local process~].
ro: Numărul maxim de ~a clienți a fost atins; se respinge conexiunea de la ~:[~a~;~*procesul local~].

en: Accepted connection on ~a from ~:[~a~;~*local process~].
ro: Conexiune acceptată pe ~a de la ~:[~a~;~*proces local~].

en: Spawning systemd-style service ~a.
ro: Se repornește serviciul ~a în stilul systemd.

en: Grace period of ~a seconds is over; sending ~a SIGKILL.
ro: Perioada de grație de ~a secunde s-a încheiat; se trimite ~a SIGKILL.

en: Respawning ~a.
ro: Se repornește serviciul ~a .

en: Service ~a has been disabled.
ro: Serviciul ~a a fost dezactivat.

en:   (Respawning too fast.)
ro:   (Repornirea a fost prea rapidă.)

en: Transient service ~a terminated, now unregistered.
ro: Serviciul tranzitoriu ~a a terminat, acum neînregistrat.

en: Removing service '~a'...
ro: Se înlătură serviciul „~a”...

en: Done.
ro: Gata.

en: Loading ~a.
ro: Se încarcă ~a.

en: Ignoring error while stopping ~a: ~s
ro: Se ignoră eroarea din timpul opririi ~a: ~s

en: Ignoring unknown error while stopping ~a: ~s
ro: Se ignoră eroarea necunoscută din timpul opririi ~a: ~s

en: PID ~a (~a) is dead!
ro: PID ~a (~a) este mort!

en: The root service is used to operate on shepherd itself.
ro: Serviciul root este utilizat pentru a opera pe «shepherd» însuși.

en: Exiting shepherd...
ro: Shepherd se oprește...

en: This is the help message for the 'root' service of the Shepherd.  The 'root'
    service is used to control the Shepherd itself and it supports several
    actions.  For instance, running 'herd status root' shows information about the
    Shepherd, and running 'herd status' returns a summary of each service.
    
    Try 'herd doc root list-actions' to see the list of available actions.
    Run 'info shepherd' to access the user manual.
ro: Acesta este mesajul de ajutor pentru serviciul „root” al Shepherd. Serviciul
    „root” este utilizat pentru a-l controla pe Shepherd însuși și acceptă mai multe
    acțiuni. Spre exemplu, rularea comenzii «herd status root» afișează informații
    despre Shepherd și rularea comenzii «herd status», returnează un rezumat al
    fiecărui serviciu.
    
    Încercați «herd doc root list-actions» pentru a vedea lista de acțiuni disponibile.
    Rulați «info shepherd» pentru a accesa manualul de utilizare.

en: Halting...
ro: Se oprește sistemul...

en: Shutting down...
ro: Se oprește alimentarea...

en: Rebooting with kexec...
ro: Se repornește cu kexec...

en: Evaluating user expression ~a.
ro: Se evaluează expresia ~a furnizată de utilizator.

en: Running as PID 1, so not daemonizing.
ro: Rulează ca PID 1, deci nu demonizează.

en: Services already running, so not daemonizing.
ro: Serviciile rulează deja, așa că nu sunt demonizate.

en: Daemonizing...
ro: Se trece în modul demon...

en: Now running as process ~a.
ro: Acum rulează ca proces ~a.

en: You must be kidding.
ro: Se pare că vă arde de râs!

en: Log file '~a' is inaccessible; not rotating.
ro: Fișierul jurnal „~a” este inaccesibil; nu se rotește.

en: Rotated '~a'.
ro: Rotit „~a”.

en: Not rotating '~a', which is below the ~a B threshold.
ro: Nu se rotește „~a”, care este sub pragul ~a B.

en: Deleting old log file '~a'.
ro: Se șterge vechiul fișier jurnal „~a”.

note: TRANSLATORS: "External" here refers to "external log files".
en: ~a	(external)~%
ro: ~a	(extern)~%

en: List the log files subject to rotation.
ro: Listează fișierele jurnal supuse rotației.

en: Periodically rotate the log files of services.
ro: Rotește periodic fișierele jurnal ale serviciilor.

en: service names: ~a; heap: ~,2f MiB; file descriptors: ~a
ro: nume de servicii: ~a; dimensiune grămadă: ~,2f MiB; descriptori de fișiere: ~a

en: Terminating shepherd monitoring.
ro: Se încheie monitorizarea de către «shepherd».

en: Monitoring logging period changed to ~a seconds.
ro: Perioada de înregistrare a monitorizării a fost modificată la ~a secunde.

en: Periodically log shepherd resource usage information.
ro: Înregistrează periodic informațiile privind utilizarea resurselor shepherd.

en: ~a: invalid number; expected a positive integer~%
ro: ~a: număr nevalid; se aștepta un număr întreg pozitiv~%

note: TRANSLATORS: "REPL" stands for "read-eval-print loop".
en: Accepting REPL connection.
ro: Se acceptă conexiunea REPL.

en: Uncaught REPL exception: ~s.
ro: Excepție REPL necapturată: ~s.

en: Run a read-eval-print loop (REPL).
ro: Se execută o buclă de citire-evaluare-imprimare („read-eval-print loop”: REPL).

en: Terminating system log service.
ro: Se încetează rularea serviciului de jurnal al sistemului.

en: Uncaught exception in message destination procedure:
ro: Excepție necapturată în procedura de destinație a mesajului:

en: Failed to open log file '~a': ~a
ro: Deschiderea fișierului jurnal „~a” a eșuat: ~a

en: Ignoring request to rotate unknown system log file '~a'.
ro: Se ignoră solicitarea de rotire a fișierului jurnal de sistem necunoscut „~a”.

en: Closing ~a system log ports.
ro: Se închid porturile de jurnalizare a sistemului ~a.

en: calendar-event: ~a: ~a: value out of range (~a-~a)
ro: eveniment-calendar: ~a: ~a: valoare în afara intervalului (~a-~a)

en: calendar-event: ~a: invalid day of week
ro: eveniment-calendar: ~a: zi a săptămânii nevalidă

en: Finished last occurrence of timer '~a'.
ro: Terminată ultima apariție a temporizatorului „~a”.

en: Terminating timer '~a' with ~a process running. | Terminating timer '~a' with ~a processes running.
ro[0]: Terminarea temporizatorului „~a” cu ~a proces în desfășurare.
ro[1]: Terminarea temporizatorului „~a” cu ~a procese în desfășurare.
ro[2]: Terminarea temporizatorului „~a” cu ~a de procese în desfășurare.

en: Process ~a of timer '~a' terminated with status ~a after ~a seconds.
ro: Procesul ~a al temporizatorului „~a” s-a încheiat cu starea ~a după ~a secunde.

en: Terminating process ~a of timer '~a' after maximum duration of ~a seconds.
ro: Încheierea procesului ~a al temporizatorului „~a” după o durată maximă de ~a secunde.

en: Timer '~a' spawned process ~a.
ro: Temporizatorul „~a” a inițiat procesul ~a.

en: Exception caught while calling action of timer '~a': ~s
ro: Excepție capturată în timpul apelării acțiunii temporizatorului „~a”: ~s

en: Waiting anew for timer '~a' (resuming from sleep state?).
ro: Se așteaptă din nou temporizatorul „~a” (reluare din starea de repaus?).

en: No matching event for timer '~a': ~s.
ro: Niciun eveniment asociat pentru temporizatorul „~a”: ~s.

en: This indicates that the calendar event is overly constrained.
ro: Aceasta indică faptul că evenimentul calendaristic este excesiv de restricționat.

en: Triggering timer.
ro: Declanșează temporizatorul.

en: Attempted to trigger a timer that is not running; doing nothing.
ro: S-a încercat declanșarea unui temporizator care nu rulează; nu se face nimic.

en: ~a: invalid calendar time specification
ro: ~a: specificație nevalidă a datei calendaristice

en: Timer spec lacks 'at TIME'.
ro: Lipsesc specificațiile temporizatorului „at TIME”

en: Timer spec lacks a command to run.
ro: Din specificațiile temporizatorului lipsește o comandă de execuție.

en: undocumented option
ro: opțiune nedocumentată

en: display version information and exit
ro: afișează informațiile despre versiune și iese

en: display short usage message and exit
ro: oferă un scurt mesaj de utilizare și iese

en: display this help and exit
ro: afișează acest mesaj de ajutor și iese

en:  [OPTIONS...]
ro:  [OPȚIUNI...]

note: TRANSLATORS: The '~a' placeholders indicate the bug-reporting address, the name of this package, and its home page URL.  Please add another line saying "Report translation bugs to ...\n" with the address for translation bugs (typically your translation team's web or email address).
en: 
    Mandatory or optional arguments to long options are also mandatory or
    optional to the corresponding short options.
    
    Report bugs to: ~a .
    ~a general home page: <~a>
    General help using GNU software: <~a>~%
ro: 
    Argumentele obligatorii sau opționale pentru opțiunile lungi sunt, de asemenea,
    obligatorii sau opționale pentru opțiunile scurte corespunzătoare.
    
    Raportați erorile la: ~a .
    Pagina principală a ~a: <~a>
    Raportați erorile de traducere la: translation-team-ro@lists.sourceforge.net
    Ajutor general pentru utilizarea software-ului GNU: 
    <~a>~%

en: Argument required by `-~a'.
ro: Argument solicitat de „-~a”.

en: while opening socket '~a': ~a: ~a
ro: în timpul deschiderii soclului „~a”: ~a: ~a

en: warning: already ~a threads running, disabling 'signalfd' support
ro: avertisment: deja sunt ~a fire în execuție, se dezactivează suportul pentru „signalfd”

en: System lacks support for 'signalfd'; using fallback mechanism.
ro: Sistemul nu are suport pentru „signalfd”; folosind mecanismul de rezervă.

en: Support for 'signalfd' is disabled.
ro: Suportul pentru „signalfd” este dezactivat.

en: ~s: exception thrown while loading configuration file~%
ro: ~s: excepție lansată la încărcarea fișierului de configurare~%

en: While loading configuration file '~a': ~s
ro: În timpul încărcării fișierului de configurare „~a”: ~s

en: action '~a' on service '~a' failed: ~s
ro: acțiunea „~a” asupra serviciului „~a” a eșuat: ~s

en: Error while loading configuration file '~a': ~a
ro: Eroare în timpul încărcării fișierului de configurare „~a”: ~a

en: Uncaught exception while loading configuration file '~a': ~s
ro: Excepție necapturată la încărcarea fișierului de configurare „~a”: ~s

en: Configuration successfully loaded from '~a'.
ro: Configurația a fost încărcată cu succes din „~a”.

en: Restarting signal handler.
ro: Se repornește gestionarul de semnal.

en: This is a service manager for Unix and GNU.
ro: Acesta este un manager de servicii pentru Unix și GNU.

en: synonym for --silent
ro: sinonim pentru „--silent”

en: don't do output to stdout
ro: nu afișează rezultatul operațiilor la ieșirea standard

en: don't ensure that the setup is secure
ro: «shepherd» nu este sigur că această configurare este sigură

en: log actions in FILE
ro: înregistrează acțiunile în FIȘIER

en: when ready, write PID to FILE or stdout
ro: când este gata, scrie PID-ul în FIȘIER sau la ieșirea standard

en: read configuration from FILE
ro: citește configurația din FIȘIER

en: get commands from socket FILE or from stdin (-)
ro: obține comenzi din soclul FIȘIER sau de la intrarea standard (-)

en: Rebooting...
ro: Se repornește...

en: Exiting.
ro: Ieșind.

en: Service ~a is already running.
ro: Serviciul ~a rulează deja.

en: Invalid command.
ro: Comandă nevalidă.

en: invalid command line
ro: linie de comandă nevalidă
