gnome-core 1.4.1 - en to hu translation catalogue (955 entries)

en: 
    <p>
    <br>
    <H3>GNOME Help Pages</H3>
    <p>
    <UL>
hu: 
    <p>
    <br>
    <H3>GNOME Súgóoldalak</H3>
    <p>
    <UL>

en: 
    <p>
    <br>
    <H3>GNU Info Pages</H3>
    <p>
    <UL>
hu: 
    <p>
    <br>
    <H3>GNU Info lapok</H3>
    <p>
    <UL>

en:  (empty)
hu:  (üres)

en:  Desktop
hu: Munkaasztal

en:  Folder
hu:  Mappa

en: %A, %B %d
hu: %B %d, %A

en: %A, %B %d %Y
hu: %Y %B %d, %A

en: %a %b %d
hu: %b %d %a

en: %b %d, %Y %H:%M
hu: %Y %b %d %H:%M

en: %d messages
hu: %d üzenet

en: %d/%d messages
hu: %d/%d üzenet

en: %s applet appears to have died unexpectedly.
    
    Reload this applet?
    
    (If you choose not to reload it at this time you can always add it from
    the "Applets" submenu in the main menu.)
hu: A %s applet úgy néz ki, meghalt.
    
    Újratöltsem?
    
    (Ha azt választod, hogy ne töltsem újra, bármikor hozzáadhatod
    a panelhez a főmenü 'Appletek' almenüjéből.)

en: %s the Fish
hu: %s a hal

en: %s the GNOME Fish Says:
hu: %s a GNOME halacska ezt mondja:

en: (with minor help from George)
hu: (George kis segítségével)

en: ...
hu: >

en: ... and many more
hu: ... és még sokan mások

en: 12 hour
hu: 12 órás

en: 24 hour
hu: 24 órás

en: <BODY BGCOLOR="#FFFFFF"><h1>Table of Contents</h1>
hu: <BODY BGCOLOR="#FFFFFF"><h1>Tartalomjegyzék</h1>

en: <BODY>Could not load default TOC page</BODY>
hu: <BODY>Nem sikerült betölteni az induló tartalomjegyzék-lapot</BODY>

en: <BODY>Unknown TOC argument</BODY>
hu: <BODY>Ismeretlen tartalomjegyzék paraméter</BODY>

en: <HTML>
    <BODY BGCOLOR="#ffffff">
    <H2>Results of the substring search for the string
hu: <HTML>
    <BODY BGCOLOR="#ffffff">
    <H2>A keresés eredménye erre a szövegrészletre:

en: <body bgcolor="#FFFFFF"><h1>Table of Contents</h1>
hu: <body bgcolor="#FFFFFF"><h1>Tartalomjegyzék</h1>

en: <body><h2>Error: file not found</h2></body>
hu: <body><h2>Hiba: nem találom a fájlt</h2></body>

en: <br><B>No matches found</B>
hu: <br><B>Nincs találat</B>

en: <h2>GNOME Help</h2>
hu: <h2>GNOME Súgó</h2>

en: <h2>Info Pages</h2>
hu: <h2>Kézikönyv lapok</h2>

en: <h2>Man Pages</h2>
hu: <h2>Kézikönyv lapok</h2>

en: <p>
    <br>
    <H3>Manual Pages</H3>
    <p>
    <UL>
hu: <p>
    <br>
    <H3>Kézikönyvlapok</H3>
    <p>
    <UL>

en: ???
hu: >

en: A normal member of the session.
hu: Normális tagja a munkafolyamatnak.

en: A session shutdown is in progress.
hu: A munkafolyamat lelövése folyamatban.

en: A swallowed application appears to have died unexpectedly.
    Attempt to reload it?
hu: Úgy tűnik, az egyik lebegő alkalmazás váratlanul elpusztult.
    Újratöltsem?

en: A tasklist for the GNOME desktop environment.
    Icons by Tuomas Kuosmanen (tigert@gimp.org).
hu: Feladatlista a Gnome környezethez. Az ikonokat 
    Tuomas Kuosmanen (tigert@gimp.org) készítette.

en: AaBbCcDdEeFfGgHhIiJjKkLlMmNnOoPpQqRrSsTtUuVvWwXxYyZz
hu: AaÁáBbCcDdEeÉéFfGgHhIiÍíJjKkLlMmNnOoÓóÖöPpQqRrSsTtUuÚúÜüŰűVvWwXxYyZz

en: About GNOME
hu: A GNOME névjegye

en: About GNOME...
hu: A GNOME névjegye...

en: About the panel...
hu: A Panel névjegye...

en: About...
hu: Névjegy...

en: Above
hu: Felett

en: Above other windows
hu: A többi ablak felett

en: Action
hu: Akció

en: Add Startup Program
hu: Elindítandó program hozzáadása

en: Add a new session
hu: Új munkafolyamat hozzáadása

en: Add appointement...
hu: Időpont hozzáadása...

en: Add bookmark
hu: Könyvjelzőt tesz a laphoz

en: Add from menu
hu: Hozzáadás a menüből

en: Add new item to this menu
hu: Új menüelem hozzáadása

en: Add this applet as a launcher to panel
hu: Add ezt az apletet mint indítót a panelhoz

en: Add this as drawer to panel
hu: Add ezt mint fiókot a panelhoz

en: Add this as menu to panel
hu: Add ezt mint menüt a panelhoz

en: Add this launcher to panel
hu: Add ezt az indítót a panelhoz

en: Add this program to Favorites
hu: Program hozzáadása a Kedvencek menühöz

en: Add this to Favorites menu
hu: Add ezt a Kedvencek menühöz

en: Add to panel
hu: Panelra helyezés

en: Add...
hu: Hozzáadás...

en: Adding tearoff when tearoffs are disabled
hu: Letépősáv hozzáadása amikor nincs engedélyezve

en: Administration
hu: Adminisztráció

en: Advanced
hu: Haladó

en: Advanced...
hu: Haladó...

en: Aligned panel
hu: Elhelyezett panel

en: All properties...
hu: Minden beállítás...

en: Allow typing in a command line instead of choosing an application from the list
hu: Parancssor begépelésének engedélyezése az alkalmazás listáról kiválasztása helyett

en: Alternate editor types are not supported by gnome-edit yet.
    Please choose a standard executable editor in the gnome-edit capplet
    in the gnome control center.
hu: Más szövegszerkesztő típusok még nincsenek támogatva.
    Kérlek válaszd a sima indítható szövegszerkesztőt a gnome-edit capplet-ben
    a Gnome Vezérlőpultban.

en: Always started on every login.
hu: Minden belépéskor elindul.

en: Amusements
hu: Szórakoztatás

en: An applet is not responding to a save request.
    Remove the applet or continue waiting?
hu: Egy applet nem válaszol a mentésre való felszólításra,
    leszedhetem az appletet, vagy várjak?

en: Animation
hu: Animáció

en: Animation speed
hu: Animáció sebessége

en: Applet appearance
hu: Applet megjelenése

en: Applets
hu: Appletek

en: Applets (system menus)
hu: Appletek (rendszer menük)

en: Applets:
hu: Appletek:

en: Application
hu: Alkalmazás

en: Applications
hu: Alkalmazások

en: Applications menu
hu: Alkalmazások menü

en: Are you sure you want to delete this submenu and all its contents?
hu: Tényleg törölni akarod az almenüt minden tartalmával?

en: Arrange Icons
hu: Ikonok rendezése

en: Audio Settings
hu: Hangok beállításai

en: Audio mixer
hu: Hangkeverő

en: Auto hide
hu: Automatikus elrejtés

en: Automatically re-check menus
    for newly installed software
hu: Menük újraolvasása és újonnan
    telepített programok keresése

en: Automatically save changes to session
hu: Munkafolyamat változásainak automatikus mentése

en: Available Programs
hu: Rendelkezésre álló programok

en: Avoid on maximize
hu: Elkerülés teljes méret esetén

en: Avoid this panel when maximizing windows
hu: A panel elkerülése az ablakok teljes méretűvé alakításakor

en: BMarks
hu: Könyvjelzők

en: Back
hu: Vissza

en: Background
hu: Háttér

en: Background Settings
hu: Háttér beállításai

en: Background Type:
hu: Háttér típusa:

en: Background color
hu: Háttérszín

en: Background color:
hu: Háttér színe:

en: Background pixmap
hu: Háttérkép

en: Background pixmap does not scroll
hu: Háttérkép nem görgethető

en: Background pixmap scrolls
hu: Háttérkép görgethető

en: Background should be shaded
hu: A háttér legyen elmosva

en: Background type
hu: Háttér típusa

en: Before each update:
hu: Minden frissítés előtt:

en: Behaviour
hu: Viselkedés

en: Below
hu: Alatt

en: Below other windows
hu: A többi ablak alatt

en: Black on light yellow
hu: Fekete a világossárgán

en: Black on white
hu: Fekete a fehéren

en: Blank Screen Now
hu: Képernyő elsötétítése most

en: Blinking cursor
hu: Villogó kurzor

en: Bookmark
hu: Könyvjelző

en: Bookmark file
hu: Könyvjelző fájl

en: Border width (tile only)
hu: Keretszélesség (csak a keretképnél)

en: Browse
hu: Keresés

en: Browse Currently Running Programs...
hu: A jelenleg futó programok listája...

en: Browse the startup hints
hu: Indításkor megjelenő tippek böngészése

en: Browse...
hu: Keresés...

en: Bug Tracking System (www)
hu: Hibajelentő rendszer (www)

en: Button type:
hu: Gomb típusa:

en: Buttons
hu: Gombok

en: By Name
hu: Név alapján

en: By Size
hu: Méret szerint

en: By Time Last Accessed
hu: Utolsó elérés alapján

en: By Time Last Changed
hu: Utolsó változás alapján

en: By Time Last Modified
hu: Utolsó módosítás alapján

en: By Type
hu: Típus szerint

en: COLOR
hu: SZÍN

en: CORBA Exception
hu: CORBA kivétel

en: C_olor selector...
hu: S_zínkiválasztó...

en: Cache file
hu: Gyorstárfájl

en: Cache size
hu: Gyorstár mérete

en: Can't create applet!
hu: Nem tudom elkészíteni az appletet!

en: Can't create menu, using main menu!
hu: Nem tudom elkészíteni a menüt, a főmenüt használom!

en: Can't create the user menu directory
hu: Felhasználói könyvtár létrehozása sikertelen

en: Can't execute 'About GNOME'
hu: Nem tudom elindítani a 'GNOME névjegy'-et

en: Can't execute printer command
hu: Nem tudom a nyomtató parancsot elindítani

en: Can't execute the screenshot program
hu: Nem sikerült a képlopót elindítani

en: Can't find an empty spot
hu: Nem találtam üres helyet

en: Can't find the screenshot program
hu: A képlopó program nem található

en: Can't get goad_id for applet, ignoring it
hu: Nem tudom megkapni a goad_id-t, elvetem azt

en: Can't get goad_id from desktop entry!
hu: Nem tudom megkapne a goad_id-t a képernyő bejegyzéstől!

en: Can't load entry
hu: Nem tudom betölteni a bejegyzést

en: Can't open directory, using main menu!
hu: Nem tudom megnyitni a könyvtárat, a főmenüt használom!

en: Cancel
hu: Mégse

en: Cancel Login
hu: Mégsem lépek be

en: Cannot activate a panel object
hu: Nem tudom a panel objektumot aktiválni

en: Cannot create an item with an empty command
hu: Nem tudok menüelemet létrehozni üres paranccsal

en: Cannot create object
hu: Nem tudom elkészíteni az objektumot

en: Cannot execute panel global properties
hu: Nem tudom a panel globális beállításait elindítani

en: Cannot execute the gmc-client program,
    perhaps gmc is not installed
hu: Nem sikerült elindítani a gmc-client programot,
    lehet, hogy nincs gmc telepítve

en: Cannot execute the gnome calendar,
    perhaps it's not installed.
    It is in the gnome-pim package.
hu: Nem sikerült elindítani a gnome naptárat,
    lehet, hogy nincs telepítve.
    A gnome-pim csomagban van.

en: Cannot execute xscreensaver
hu: Nem tudom az xscreensaver-t elindítani

en: Cannot find pixmap file %s
hu: Nem találom a képfájlt: %s

en: Cannot launch gmenu!
hu: gmenu indítása sikertelen

en: Cannot start CORBA
hu: Nem indul a CORBA

en: Carlos Perello Marin
hu: Carlos Perelló Marín

en: Check for mail
hu: Levél ellenőrzése

en: Check for mail every
hu: Levél ellenőrzése

en: Choose Current Session
hu: Munkafolyamat választása

en: Choose an icon
hu: Ikon választása

en: Click on the GNOME foot icon to open the
    Main Menu.  This menu contains all
    GNOME applications, tools, and commands.
hu: Kattints a GNOME tappancsra a
    főmenü megnyitásához.  Ez a menü tartalmazza az
    összes GNOME alkalmazást, eszközt, és parancsot.

en: Clicked tile
hu: Aktív keret

en: Clock
hu: Óra

en: Clock Applet
hu: Óra applet

en: Clock applets
hu: Órák

en: Clock properties
hu: Óra beállításai

en: Clocks
hu: Órák

en: Close All
hu: Mindent bezár

en: Close drawer if a launcher inside it is pressed
hu: A fiók becsukása, ha valami indítva lett belőle

en: Close window
hu: Ablak bezárása

en: Collapse
hu: Lecsukás

en: Color
hu: Szín

en: Color XTerm
hu: Színes X-terminál

en: Color Xterm
hu: Színes Xterm

en: Color palette:
hu: Színpaletta:

en: Color scheme:
hu: Színséma:

en: Color selector
hu: Színkiválasztás

en: Color to use:
hu: Színséma:

en: Colors
hu: Színek

en: Columns of Desktops
hu: Munkaasztal oszlopok

en: Command
hu: Parancs

en: Command (optional)
hu: Parancs (nem kötelező)

en: Command to execute when fish is clicked:
hu: A halra kattintáskor végrehajtandó parancs:

en: Command to run before we check for mail:
hu: A postláda ellenőrzése előtt lefuttatandó parancsok:

en: Confirm before killing windows
hu: Megerősítés az ablak kilövése előtt

en: Confirm the removal of panels with a dialog
hu: Panelek törlésénél kérdés dialógussal

en: Constant speed animations
hu: Állandó sebességű animációk

en: Continue
hu: Folytatás

en: Continue waiting
hu: Várakozás

en: Copy date
hu: Datum másolása

en: Copy time
hu: Idő másolása

en: Could not call time-admin
    Perhaps time-admin is not installed
hu: Nem sikerült meghívni a time-admin programot
    Valószínűleg nincs telepítve a time-admin

en: Could not connect to gnome-session
hu: Nem tudok a gnome-session-höz kapcsolódni

en: Could not connect to the session manager
hu: Nem tudok a munkafolyamat-kezelőhöz kapcsolódni

en: Could not get directory name from path: %s
hu: Az útvonalból nem állapítható meg a könyvtárnév: %s

en: Could not get file from path: %s
hu: Nem látom a fájlt az útvonalon: %s

en: Could not get file name from path: %s
hu: Nem látom a fájlt az útvonalon: %s

en: Could not look up internet address for %s.
    This will prevent GNOME from operating correctly.
    It may be possible to correct the problem by adding
    %s to the file /etc/hosts.
hu: Nem találom a %s internet címét.
    Emiatt nem biztos, hogy rendesen fog működni a GNOME.
    Lehet, hogy %s a /etc/hosts fájlhoz adásával
    ki lehet javítani a hibát.

en: Could not open .order file: %s
hu: Nem tudom a .order fájlt megnyitni: %s

en: Could not open .order file: %s
    %s
hu: A .order fájl megnyitása sikertelen: %s
    %s

en: Could not open file '%s' for writing
hu: Nem tudom a '%s' fájlt írásra megnyitni

en: Could not remove old order file %s: %s
hu: A .order fájl törlése sikertelen (%s): %s

en: Could not remove the menu item %s: %s
hu: Nem tudom kitörölni a %s menüelemet: %s

en: Could not rename tmp file: %s to %s
    %s
hu: A tmp fájl átnevezése sikertelen. Forrás: %s, cél %s
    %s

en: Couldn't add applet
hu: Nem tudom hozzáadni az appletet

en: Count
hu: Számláló

en: Create a new item
hu: Új menüelem létrehozása

en: Create a new menu item
hu: Új menüelem létrehozása

en: Create a new submenu
hu: Új almenü létrehozása

en: Create launcher applet
hu: Indító applet készítése

en: Create menu item
hu: Új menüelem létrehozása

en: Create panel
hu: Panel létrehozása

en: Create swallow applet
hu: Lebegő alkalmazás készítése

en: Creates a new terminal window
hu: Új terminál létrehozása

en: Current screen:
hu: Aktuális képernyő:

en: Current session managed programs
hu: Aktuális munkafolyamat-vezérelt programok

en: Custom
hu: Beállított

en: Custom colors
hu: Saját színek

en: Debian menus
hu: Debian menük

en: Debug level
hu: Nyomkövetési szint

en: Default
hu:  Alapbeállítás

en: Default (from global preferences)
hu: Alapértelmezett (a globális beállításokból)

en: Default movement mode
hu: Alap mozgatási mód

en: Default task size:
hu: Alapértelmezett feladatméret:

en: Delete
hu: Törlés

en: Delete empty submenu?
hu: Töröljem az üres menüt?

en: Delete generates DEL/^H
hu: A törlés DEL/^H-t állít elő

en: Delete selected menu item
hu: Törli a kiválasztott menüelemet

en: Delete this menu item?
hu: Kitörli a kiválasztott menüelemet?

en: Depth (displacement when pressed)
hu: Mélység (nyomva tartás közbeni áthelyeződés)

en: Description
hu: Leírás

en: Desk Guide
hu: Munkaasztal kalauz

en: Desk Guide Alert
hu: Munkaasztal-kalauz figyelmeztetés

en: Desk Guide Settings
hu: Munkaasztal-kalauz beállítások

en: Desk Guide Task View
hu: Munkaasztal-kalauz feladatnéző

en: Desk-Guide tooltip delay [ms]
hu: Munkaasztal segédszöveg késleltetése [ms]

en: Deskguide (the desktop pager)
hu: Munkaasztal-kalauz (lapozó)

en: Desktop
hu: Munkaasztal

en: Desktop Height [pixels]
hu: Munkaasztal magassága [képpont]

en: Desktop Settings
hu: Felület beállítások

en: Desktop Width [pixels]
hu: Munkaasztal szélessége [képpont]

en: Desktop entry properties
hu: Desktop bejegyzés beállításai

en: Desktop menu:
hu: Munkaasztal menü:

en: Desktop name tooltip delay [ms]
hu: Munkaasztalnevek késleltetése [ms]

en: Desktop:
hu: Munkaasztal:

en: Development
hu: Fejlesztés

en: Development (www)
hu: Fejlesztés (www)

en: Disabled
hu: Tiltva

en: Discarded on logout and can die.
hu: Nem indul újra kilépés után, ki lehet lőni.

en: Display
hu: Képernyő

en: Display fortunes instead of hints
hu: Fortune megjelenítése segédszövegek helyett

en: Display message of the day instead of hints
hu: Napi üzenetek megjelenítése segédszövegek helyett

en: Display normal hints
hu: Segédszövegek megjelenítése

en: Display this dialog next time
hu: Legközelebb is jelenjen meg ez az ablak

en: Display tooltips with full task names
hu: Teljes feladatnév mutatása a tippben

en: Distribution menu (if found):
hu: Disztribúció menü (ha van):

en: Distribution:
hu: Disztribúció:

en: Divide height by number of rows
hu: Oszd a magasságot a függleges területek számával

en: Divide height by number of vertical areas
hu: Oszd a magasságot a függleges területek számával

en: Divide width by number of columns
hu: Oszd a szélességet a vízszintes területek számával

en: Divide width by number of horizontal areas
hu: Oszd a szélességet a vízszintes területek számával

en: Do not shade background
hu: Háttér nincs elmosva

en: Do not start up shells as login shells
hu: Ne indítson shellt mint bejelentkezéskor

en: Do not update lastlog entry
hu: Ne frissítsd az UTMP bejegyzést

en: Do not update utmp entry
hu: Ne frissítsd az UTMP bejegyzést

en: Do not update wtmp entry
hu: Nem frissítsd a WTMP bejegyzést

en: Don't avoid on maximize
hu: Nincs elkerülés teljes méret esetén

en: Don't know how to activate `%s'
hu: Nem tudom hogy aktiválni '%s'-t.

en: Don't scale image to fit
hu: Ne feszítse a képet

en: Drawer
hu: Fiók

en: Drawer handle
hu: Fiók fogantyú

en: Drawer icon
hu: Fiókikon

en: Drawer sliding
hu: Fiók csúszás

en: E-Mail utility
hu: Elektronikus levelező segédprogram

en: Edge panel
hu: Élpanel

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Edit Startup Program
hu: Elindítandó program szerkesztése

en: Edit menus...
hu: Menük szerkesztése...

en: Edit session name
hu: Munkafolyamat nevének szerkesztése

en: Edit...
hu: Szerkesztés...

en: Emacs text editor
hu: Emacs szövegszerkesztő

en: Enable Auto-hide
hu: Automatikus elrejtés engedélyezése

en: Enable animations
hu: Animációk engedélyezése

en: Enable bold text
hu: Félkövér szöveg engedélyezése

en: Enable hidebutton
hu: Az elrejtőgomb engedélyezése

en: Enable hidebutton arrow
hu: Az elrejtőgombon lévő nyíl engedélyezése

en: Enable login hints
hu: Belépési segédszöveg engedélyezése

en: Enable multibyte support
hu: Több-bájtos karakterek támogatása

en: Enable panel keybindings
hu: Panel billentyűzet-elkapás engedélyezése

en: Enable task grouping
hu: Feladatcsoportosítás

en: End world hunger
hu: Vessünk véget az éhezésnek!

en: Enlightenment Window Manager
hu: Enlightenment ablakkezelő

en: Entire menu
hu: Az egész menü

en: Ephemeris for X (Astronomy)
hu: X efemerisz (csillagászat)

en: Error during execution of chosen editor.
    
    The editor you have chosen is probably either not available,
    or is not on your current path.
hu: Hiba a kiválasztott szövegszerkesztő elindítása közben.
    
    Az általad kiválasztott szövegszerkesztő valószínűleg nem
    létezik, vagy nincs bent az elérési útvonaladban (PATH).

en: Error loading document:
    
    %s
    
    You probably don't
    have this documentation
    installed on your system.
hu: Hiba a dokumentum betöltése közben:
    
    %s
    
    Bizonyára nincs
    dokumentáció telepítve
    a rendszeredre.

en: Execute
hu: Indítás

en: Execute a command line
hu: Parancssor végrehajtása

en: Execute this program instead of a shell
hu: Ezt indítsa shell helyett

en: Execute this program the same way as xterm does
hu: Úgy indítsa ezt a programot, ahogy az xterm csinálja

en: Expand
hu: Teljes méret

en: Explicit hide
hu: Explicit elrejtés

en: FAQ (www)
hu: GYIK (www)

en: FONT
hu: BETŰ

en: Failed to create directory
hu: Nem sikerült létrehozni a könyvtárat .

en: Failed to execute command:
    %s
hu: A parancs elindítása nem sikerült:
    %s

en: Failed to execute command:
    %s
    %s
hu: A parancs elindítása nem sikerült:
    %s
    %s

en: Failed to load this program!
hu: A program betöltése nem sikerült!

en: Fast but low quality scaling of button icons
hu: Gyors de rossz minőségű gomb- és ikonméretezés

en: Favorites
hu: Kedvencek

en: Favorites (user menus)
hu: Kedvencek (felhasználói menük)

en: Favorites menu
hu: Kedvencek menü

en: Favorites:
hu: Kedvencek:

en: File
hu: Fájl

en: File %s already exists. Overwrite?
hu: %s fájl már létezik. Felülírod?

en: File Formats
hu: Fájlformátumok

en: File Manager
hu: Fájlkezelő (grafikus mc)

en: Fill window thumbnails with screen contents
hu: A képernyőt ikonnyomattal jelenítsd meg

en: Fish
hu: Hal

en: Floating panel
hu: Úszó panel

en: Folder:
hu: Mappa:

en: Follow panel size
hu: Panel méret követése

en: Font:
hu: Betűkészlet:

en: Fore/Background Color:
hu: Szöveg/háttérszín:

en: Foreground color
hu: Szöveg színe

en: Foreground color:
hu: Szövegszín:

en: Format
hu: Formátum

en: Forward
hu: Előre

en: Frames In Animation:
hu: Képkockák száma:

en: Frederic Devernay
hu: Frédéric Devernay

en: Free movement (doesn't disturb other applets) (or use Alt)
hu: Szabad mozgatás (ne törődjön más appletekkel) (vagy használj Alt-ot)

en: GNOME Desktop Guide (Pager)
hu: GNOME Munkaasztal-kalauz (Pager)

en: GNOME Developers' Site
hu: GNOME fejlesztői lap

en: GNOME Fish Properties
hu: GNOME hal beállítások

en: GNOME Help
hu: GNOME Súgó

en: GNOME Help Browser allows easy access to various forms of documentation on your system
hu: A GNOME Súgó-böngésző a különböző formában megtalálható dokumentumokhoz ad hozzáférést a rendszereden

en: GNOME Help Path
hu: GNOME Súgó útvonalak

en: GNOME Hints
hu: GNOME Segédszövegek

en: GNOME Main Site
hu: GNOME weblap

en: GNOME News Site
hu: GNOME hírek weblap

en: GNOME Tasklist
hu: Taszklista applet

en: GNOME Terminal
hu: GNOME Terminál

en: GNOME front-end to aspell
hu: GNOME-os felület az aspell helyesírás-ellenőrzőhöz

en: GNOME menu editor
hu: GNOME menüszerkesztő

en: GNOME terminal
hu: Terminál emulátor

en: GNOME terminal:     Miguel de Icaza (miguel@kernel.org)
hu: GNOME terminál:     Miguel de Icaza (miguel@kernel.org)

en: GNOME was brought to you by
hu: A GNOME-ot készítette számodra

en: GNU Image Manipulation Program
hu: GNU képfeldolgozó program

en: Games
hu: Játékok

en: Games menu
hu: Játékok menü

en: General
hu: Alap

en: Geometry
hu: Geometria

en: Gergo Erdi
hu: Érdi Gergő

en: Glade file for the screenshot program is missing.
    Please check your installation of gnome-core
hu: A képlopó program glade fájlja hiányzik.
    Ellenőrizd a gnome-core telepítését!

en: Global
hu: Globális

en: Global Preferences...
hu: Globális beállítások...

en: Global main menu
hu: Globális főmenü

en: Global menu
hu: Globális menü

en: Global panel properties
hu: A GNOME panel tulajdonságai

en: Gnome Help Bookmarks
hu: GNOME Súgó könyvjelzők

en: Gnome Help Browser
hu: Gnome súgó-böngésző

en: Gnome Help Configure
hu: GNOME Súgó beállítások

en: Gnome Help History
hu: GNOME súgó napló

en: Gnome hint
hu: GNOME segédszöveg

en: Go to the next location in the history list
hu: A következő helyre ugrás a history listában

en: Go to the previous location in the history list
hu: Vissza az előző helyre a history listában

en: Grab a window instead of the entire screen
hu: Ablak lefényképezése az egész képernyő helyett

en: Grab key...
hu: Billentyű megadása..

en: Graphical File Manager
hu: Grafikus fájlkezelő, MC

en: Graphics
hu: Grafika

en: Graphics menu
hu: Grafikai alkalmazások

en: Green on black
hu: Zöld a feketén

en: Gtk+ port of Vim
hu: A Vim GTK+ átirata

en: Height
hu: Magasság

en: Height of window
hu: Az ablak magassága

en: Help
hu: Súgó

en: Help on %s
hu: %s súgó

en: Help on Help
hu: Súgó a súgóról

en: Help system
hu: GNOME Súgó

en: Hidden
hu: Rejtett

en: Hide
hu: Rejtett

en: Hide advanced options
hu: Haladó beállítások elrejtése

en: Hide buttons
hu: Elrejtőgombok

en: Hide delay (ms)
hu: Késleltetés elrejtésnél (ms)

en: Hide menubar
hu: Menü elrejtése

en: Hide the advanced controls below this button.
hu: A haladó beállítások elrejtése a gomb alá.

en: Hide this panel
hu: Panel elrejtése

en: Hiding
hu: Elrejtés

en: Hiding policy
hu: Elrejtési szabály

en: History
hu: Napló

en: History and cache
hu: Napló és gyorstár

en: History file
hu: Naplófájl

en: History size
hu: Napló mérete

en: Horizontal
hu: Függőleges

en: Horizontal Layout
hu: Vízszintes kiosztás

en: Huge (80 pixels)
hu: Hatalmas (80 képpont)

en: I've detected a panel already running.
    Start another panel as well?
    (The new panel will not be restarted.)
hu: Úgy vettem észre, fut egy másik panel.
    Tényleg még egy panelt akarsz futtatni?
    (Az új panel nem fog újraindulni.)

en: Icon
hu: Ikon

en: Iconify
hu: Ikonizálás

en: Iconify All
hu: Minden ikonizál

en: If you are using Linux 2.2.x with glibc 2.1.x, this
    is probably due to incorrectly setup Unix98 ptys.
    
    Please read linux/Documentation/Changes for how to
    set them up correctly.
hu: Ha 2.2.x-es linuxot használsz glibc 2.1.x-es glibc-vel,
    lehet, hogy rosszul állítódtak be a Unix98 pty-k.
    
    Nézd meg a rendszermag forrásában a Documentation/Changes-t
    a rendes beállításhoz.

en: Image
hu: Kép

en: Image loading and display settings
hu: Az imlib színeinek és megjelenítési paramétereinek beállítása

en: Imlib Configuration Options
hu: Imlib konfigurálás

en: In a submenu
hu: Új almenü létrehozása

en: In the menu
hu: A menüben

en: Inactive
hu: Nem aktív

en: Incremental update delay [ms]
hu: Inkrementális frissítés időzítése [ezred mp]

en: Index
hu: Tartalom

en: Info Pages
hu: Info lapok

en: Info Path
hu: Info útvonalak

en: Initialize session settings
hu: Munkafolyamat tulajdonságok beállítása

en: Insufficient memory to save the screenshot.
    Please free up some resources and try again.
hu: Túl kevés a memória a képernyőkép mentéséhez.
    Szabadítsd fel az erőforrásokat és próbáld újra!

en: Integrated help system (Info, man, HTML)
hu: GNOME Súgó-böngésző

en: Internet
hu: Hálózat

en: Internet time
hu: Internet idő

en: Istvan Szekeres
hu: Szekeres István

en: Japanese terminal emulation program
hu: Japán terminálemulátor

en: KDE menu (if found):
hu: KDE menü (ha van):

en: KDE menus
hu: KDE menük

en: Kanji terminal
hu: Kandzsi terminál

en: Keep menus in memory
hu: A menük maradjanak a memóriában

en: Keep panels above other windows
hu: Panelek a töbi ablak felett

en: Keep panels below other windows
hu: Panelek a többi ablak alatt

en: Keep panels on the same level as other windows
hu: Panelek a többi ablakkal azonos szinten

en: Key Bindings
hu: Billentyűparancsok

en: Keyboard Bell
hu: Billentyűzet csipogása

en: Keyboard Settings
hu: Billentyűzet beállításai

en: Kill All
hu: Mindegyik kilövése

en: Kill Daemon
hu: Daemon kilövése

en: Kill app
hu: Alkalmazás kilövése

en: Kill session
hu: Munkafolyamat kilövése

en: Large (64 pixels)
hu: Nagy (64 képpont)

en: Last
hu: Utolsó

en: Launcher
hu: Indítóikon

en: Launcher from menu
hu: Indítóikon a menüből

en: Launcher icon
hu: Indítóikon

en: Launcher properties
hu: Indító beállításai

en: Launcher...
hu: Indítóikon...

en: Layout
hu: Kiosztás

en: Left
hu: Balra

en: Level
hu: Szint

en: Library Functions
hu: Könyvtári függvények

en: Linux console
hu: Linux konzol

en: Local maildir
hu: Helyi levélkönyvtár

en: Local mailspool
hu: Helyi levelesláda

en: Location:
hu: Hely:

en: Lock Screen
hu: Képernyőzár

en: Lock Screen Now
hu: Képernyőzár most

en: Lock button
hu: Képernyőzár gomb

en: Lock screen
hu: Képernyőzár

en: Lock the screen so that you can temporarily leave your computer
hu: A képernyő lezárása arra az időre, amíg távol vagy a számítógéptől

en: Log Out
hu: Kilépés

en: Log out
hu: Kilépés

en: Log out button
hu: Kilépés gomb

en: Log out of GNOME
hu: Kilépés

en: Log out of this session to log in as a different user or to shut down your computer
hu: Kilépés a munkafolyamatból. Ezután beléphetsz más felhasználó nevében, vagy leállíthatod a számítógépet.

en: Login
hu: Bejelentkezés

en: Logout
hu: Kilépés

en: Looking up internet address for %s
hu: A %s internetcím kikeresése...

en: Mail check
hu: Levelesláda

en: Mail check Applet
hu: Levelesláda Applet

en: Mail check notifies you when new mail arrives in your mailbox
hu: A levélellenőrző figyelmeztet, ha új levél érkezik a postaládádba

en: Mail check properties
hu: Levélellenőrzés beállításai

en: Mail server:
hu: Levelezőkiszolgáló:

en: Mail spool file:
hu: Levelesláda:

en: Mailbox
hu: Levelesláda

en: Mailbox resides on:
hu: A levelesláda helye:

en: Mailcheck
hu: Levélellenőrzés

en: Mailing Lists (www)
hu: Levelező Listák (www)

en: Main Menu
hu: Főmenü

en: Main menu
hu: Főmenü

en: Make buttons flush with panel edge
hu: Az ikonok panel élén túlfolyása

en: Man Pages
hu: Kézikönyvlapok

en: Man Path
hu: Man útvonalak

en: Many many others ...
hu: Sokan, sokan mások...

en: Martin Norbaeck
hu: Martin Norbäck

en: Maximize mode
hu: Maximalizálasi mód

en: Menu
hu: Menü

en: Menu editor
hu: Menü szerkesztő

en: Menu icon
hu: Menüikon

en: Menu panel
hu: Menü panel

en: Menu path
hu: Menü útvonalak

en: Menu properties
hu: Menü beállításai

en: Menu type
hu: Menü típusa

en: Menus
hu: Menük

en: Merge in system menus
hu: Beillesztés a rendszer menübe

en: Message of The Day
hu: Napi üzenet

en: Message of the day file to use:
hu: Napi üzenetek fájlja:

en: Millisecond period spent waiting for clients to die (0=forever)
hu: Idő ezredmásodpercben, amíg az ügyfelek elhalálozására vár (0=örökké)

en: Millisecond period spent waiting for clients to register (0=forever)
hu: Idő ezredmásodpercben, amíg az ügyfelek bejegyzésére vár (0=örökké)

en: Millisecond period spent waiting for clients to respond (0=forever)
hu: Idő ezredmásodpercben, amíg az ügyfelek válaszára reagálására vár (0=örökké)

en: Miscellaneous
hu: Egyéb

en: Monitors
hu: Monitorok

en: Motif CD player w/ CDDB support
hu: Motifos CD-lejátszó CDDB támogatással

en: Mouse Settings
hu: Egér beállításai

en: Move
hu: Mozgatás

en: Move down
hu: Mozgatás lefelé

en: Move iconified tasks to current workspace when restoring
hu: Mozgasd az ikonizált feladatot az aktív lapra visszaméretezéskor

en: Move selected menu down
hu: Lefelé mozgatja a kiválasztott menüpontot

en: Move selected menu up
hu: Felfelé mozgatja a kiválasztott menüpontot

en: Move up
hu: Mozgatás felfelé

en: Multimedia
hu: Multimédia

en: Multimedia applets
hu: Multimédia appletek

en: Multimedia menu
hu: Multimédiás alkalmazások

en: Netscape browser
hu: Netscape Navigátor

en: Network
hu: Hálózat

en: Network applets
hu: Hálózati appletek

en: Never allowed to die.
hu: Nem lőheted ki.

en: New Folder
hu: Új könyvtár

en: New Item
hu: Új menüelem

en: New Mail
hu: Új levél

en: New Submenu
hu: Új almenü

en: New _Item...
hu: Új _menüelem...

en: News (www)
hu: Hírek (www)

en: No 'Exec' field in entry
hu: Nincs 'Exec' mező a bejegyzésben

en: No mail.
hu: Nem érkezett levél.

en: No message of the day found!
hu: Nincs napi üzenet!

en: No panel found
hu: Nem található panel

en: No program selected
hu: Nincs kiválasztott program

en: No response to the %s command.
hu: Nincs válasz a %s parancsra.

en: No socket was created
hu: Nem jött létre socket

en: No system menus found!
hu: Nem találtam rendszermenüket!

en: Non-session-managed Startup Programs
hu: Munkafolyamat-vezérlésre képtelen elindítandó programok

en: None
hu: Nincs

en: Normal
hu: Normál

en: Normal menu
hu: Normál menü

en: Normal tile
hu: Normál keret

en: Not enough room to write file %s
hu: Nincs elég hely a fájl kiírására: %s

en: Note: The panel will size itself to the
    largest applet in the panel, and that
    not all applets obey these sizes.
hu: Megjegyzés: A panel átméretezi magát 
    a legnagyobb applethez. Az appletek
    értesítést kapnak a méretváltozásról, 
    de nem mindegyik törődik vele.

en: Number of tasks before grouping occurs
hu: Feladatok száma csoportosítás előtt

en: Object created is not AppletWidget
hu: Az objektum nem AppletWidget

en: Off
hu: Ki

en: Offset from screen edge:
hu: Eltolás a képernyő élétől:

en: On the main menu
hu: Főmenün

en: One moment, reading menus...
hu: Egy pillanat, olvasom a menüket...

en: Only read saved sessions from the default.session file
hu: A mentett kapcsolatokat csak a default.session fájlból töltse

en: Only show current desktop in pager
hu: Csak az aktuális munkaasztalt mutasd

en: Only use empty space
hu: Csak üres hely használata

en: Open IM (input method)
hu: Beviteli mód megnyitása

en: Open URL: %s
hu: URL megnyitása: %s

en: Open new browser window
hu: Egy új ablakot nyit

en: Options
hu: Beállítások

en: Options for the startup hint dialog
hu: Segédüzenet-ablak, indításkor megjelenik

en: Order
hu: Sorrend

en: Order:
hu: Rendezés:

en: Orient panel horizontally
hu: Panel elhelyezése vízszintesen

en: Orient panel vertically
hu: Panel elhelyezése függőlegesen

en: Orientation
hu: Elhelyezkedés

en: Override desktop height with panel size
hu: A munkaasztal magasságát bíráld felül a panel mérettel

en: Override desktop width with panel size
hu: Bíráld felül a munkaasztal szélességet a panel mérettel

en: Overwrite existing menu entry?
hu: Fölülírjam a létező menübejegyzést?

en: Padding between applets
hu: Távolság az appletek között

en: Padding between applets and panel border
hu: Távolság az appletek és a panel széle között

en: Page Title
hu: Lap címe

en: Panel Manual...
hu: Panel kézikönyv...

en: Panel Objects
hu: Panel objektumok

en: Panel Position
hu: Panel helyzete

en: Panel menu:
hu: Panel menü:

en: Panel properties
hu: Panel beállításai

en: Panel size:
hu: Panel mérete:

en: Panel to add the launcher to
hu: Indító hozzáadása ehhez a panelhez

en: Panel treatment (GNOME compliant window managers only)
hu: Panelkezelés (csak GNOME-ismerő ablakkezelő esetén)

en: Panel window level:
hu: Panel ablak szintje:

en: Password:
hu: Jelszó:

en: Paths
hu: Útvonalak

en: Pause per frame (s):
hu: Képkockánkénti várakozás (mp):

en: Pick a Font
hu: Betűkészlet kiválasztása

en: Pick a color
hu: Szín kiválasztása

en: Pixmap
hu: Kép

en: Pixmap file:
hu: Képfájl:

en: Play a sound when new mail arrives
hu: Játszd le ezt a hangot levél érkezésekor

en: Popdown task view automatically
hu: A feladatlista lenyitása automatikusan

en: Popup menu key
hu: Menü forróbillentyű

en: Position to add the launcher to
hu: Indító hozzáadása erre a helyre

en: Preferences
hu: Globális beállítások...

en: Prelight buttons on mouseover
hu: Az egér alatt a gombok kivilágítása

en: Press a key...
hu: Üss le egy billentyűt..

en: Preview
hu: Előnézet

en: Print Screenshot
hu: Képernyőkép nyomtatása

en: Print command:
hu: Nyomtatási parancs:

en: Printer
hu: Nyomtató

en: Printer Applet
hu: Nyomtató applet

en: Printer name:
hu: Nyomtató neve:

en: Printer properties
hu: Nyomtató beállításai

en: Priority
hu: Prioritás

en: Programs
hu: Programok

en: Programs (system menus)
hu: Programok (rendszer menük)

en: Programs for Internet and networks
hu: Internetes, hálózati alkalmazások

en: Programs menu
hu: Programok menü

en: Programs to be merged in (system menus)
hu: A rendszermenübe illesztendő programok

en: Programs with smaller values are started before programs with higher values. The default value should be OK
hu: A kisebb értékkel rendelkező programok a nagyobb értékkel rendelkezők előtt fognak elindulni. Az alapértemezett értékek valószínűleg helyesek.

en: Programs:
hu: Programok:

en: Prompt on logout
hu: Megerősítés kérése kilépés előtt

en: Properties
hu: Beállítások

en: Properties...
hu: Tulajdonságok...

en: Push movement (or use Shift)
hu: Mozgatás tolással (vagy használj Shift-et)

en: Put into run dialog
hu: Futtató ablakba tesz

en: Raise area grid over tasks
hu: Területosztó rács megjelenítése

en: Raise panels on mouse-over
hu: Egér alól a panel jöjjön elő

en: RealPlayer multimedia player
hu: RealPlayer multimédia-lejátszó

en: Really log out?
hu: Tényleg kilépsz?

en: Really reset all GNOME user settings for %s?
hu: Tényleg szeretnéd %s  minden GNOME felhasználói beállítását törölni?

en: Reboot
hu: Újraindítás

en: Red Hat menus
hu: Red Hat menük

en: Regular XTerm
hu: Alap x-terminál

en: Released under the terms of the GNU Public License.
    GNOME menu editor.
hu: GNU GPL-es program.
    GNOME menüszerkesztő.

en: Reload
hu: Újratöltés

en: Remote IMAP-server
hu: Távoli IMAP kiszolgáló

en: Remote POP3-server
hu: Távoli POP3 kiszolgáló

en: Remote-client-error occured. Remote-polling deactivated. Maybe you used a wrong server/username/password?
hu: 'remote-client-error' hiba állt elő. A távoli levélellenőrzés ki lett kapcsolva. Lehet, hogy nem volt jó a megadott kiszolgáló/felhasználó/jelszó?

en: Remove
hu: Töröl

en: Remove Program
hu: Program törlése

en: Remove applet
hu: Applet leszedése

en: Remove from panel
hu: Törlés a panelről

en: Remove this item
hu: Menüelem törlése

en: Remove this panel
hu: Panel törlése

en: Remove this panel...
hu: Panel törlése...

en: Reread all menus
hu: Minden menü újraolvasása

en: Rescan Desktop Devices
hu: Munkaasztal eszközök újraolvasása

en: Rescan Desktop Directory
hu: Munkaasztal könyvtár újraolvasása

en: Reset all user settings
hu: A felhasználói beállítások újraállítása

en: Reset and _Clear
hu: Beállítás és _törlés

en: Respawn
hu: Újraindul

en: Respawn abandoned due to failures.
hu: Az újrapróbálkozás megszüntetve a hibák miatt.

en: Restart Daemon
hu: Daemon újraindítóa

en: Restore
hu: Visszaállítás

en: Restore All
hu: Mindent visszaállít

en: Revert
hu: Visszaállítás

en: Ridiculous (128 pixels)
hu: Nevetséges (128 képpont)

en: Right
hu: Jobbra

en: Rotate image for vertical panels
hu: Függőleges panelon a kép forgatása

en: Rotate on vertical panels
hu: Függőleges panelon forgatás

en: Rows of Desktops
hu: Feladatok sorai

en: Rows of tasks:
hu: Feladatok sorai:

en: Run
hu: Futtat

en: Run Program
hu: Program futtatása

en: Run button
hu: Indítás gomb

en: Run dialog key
hu: Dialógus futtatás

en: Run in terminal
hu: Futtatás terminálban

en: Run...
hu: Futtat...

en: Running
hu: Fut

en: Running in "Lockdown" mode.  This means your system administrator has prohibited any changes to the panel's configuration to take place.
hu: A panel "lezárt" módban fut. Ez azt jelenti, hogy a rendszergazdád megtiltotta, hogy a panel beállításain változtass.

en: SETI@home monitor
hu: SETI@home-figyelő

en: Save
hu: Mentés

en: Save Current Session
hu: Szezon (session) elmentése

en: Save changes?
hu: Mentsem a változásokat?

en: Save current setup
hu: Beállítások mentése

en: Save current state of desktop
hu: Munkaasztal állapotának mentése

en: Save screenshot to _desktop
hu: Képernyőkép mentése a _munkaasztalra

en: Save screenshot to _web page (save in ~/public__html)
hu: Képernyőkép mentése _weboldalra (mentés a ~/public_html-be)

en: Saving
hu: Mentés alatt

en: Saving session details.
hu: Munkafolyamat-tulajdonságok mentése.

en: Sawfish Window Manager
hu: Sawfish ablakkezelő

en: Scale image (keep proportions)
hu: Kép feszítése (arányok tartásával)

en: Screensaver
hu: Képernyővédő

en: Screenshot
hu: Képernyőkép

en: Screenshot Print Preview
hu: Képernyőkép nyomtatási képe

en: Scroll on keystroke
hu: Billentyűleütésre gördül

en: Scroll on output
hu: Kiíráskor gördül

en: Scrollback lines:
hu: Mentett sorok száma:

en: Scrollbar position:
hu: Gördülősáv helye:

en: Scrolling
hu: Görgetés

en: Select animation
hu: Animáció kiválasztása

en: Select-by-word characters:
hu: Kijelölésnél, szavakat jelentő karakterek:

en: Session
hu: Munkafolyamat

en: Session Chooser
hu: Munkafolyamat-választó

en: Session Name
hu: Munkafolyamat neve

en: Session Options
hu: Munkafolyamat beállításai

en: Session Properties
hu: Munkafolyamat beállításai

en: Session Properties & Startup Programs
hu: A munkafolyamat tulajdonságai és az indítandó programok

en: Set Time
hu: Idő beállítása

en: Set the TERM variable
hu: A TERM változó beállítása

en: Set the window icon
hu: Az ablak ikonjának beállítása

en: Set the window title
hu: Az ablak cimkéjének beállítása

en: Settings
hu: Beállítások

en: Shade
hu: Felcsukás

en: Shade All
hu: Mindent felcsuk

en: Shade background
hu: Háttér elmosása

en: Show Bookmarks Window
hu: Könyvjelzők megmutatása

en: Show Desk-Guide tooltips
hu: Munkaasztal-kalauz segédszövegek

en: Show Documentation Index
hu: Tartalomjegyzékre ugrás

en: Show History Window
hu: Eddigi URL-ek listája

en: Show [...] buttons
hu: Mutassa a > gombokat

en: Show arrows on hide button
hu: Nyilak mutatása az elrejtőgombokon

en: Show button tiles only when cursor is over the button
hu: A gombélek csak akkor látszanak, ha a kurzor rajtuk van

en: Show date in applet
hu: Dátum mutatása az appletben

en: Show date in tooltip
hu: Dátum mutatása segédszövegben

en: Show delay (ms)
hu: Késleltetés mutatásnál (ms)

en: Show desktop name tooltips
hu: Munkaasztal név mutatása segédszövegben

en: Show hidden tasks (HIDDEN)
hu: A rejtett feladatok mutatása (HIDDEN)

en: Show hide buttons
hu: Elrejtőgombok mutatása

en: Show iconified (minimized) applications
hu: Mutasd az ikonizált (minimalizált) alkalmazásokat

en: Show iconified (minimized) applications on all desktops
hu: Mutasd az ikonizált (minimalizált) ablakokat mindenhol

en: Show menu titles
hu: Menüfeliratok mutatása

en: Show mini icons
hu: Kis ikonok mutatása

en: Show normal applications
hu: Normális alkalmazások mutatása

en: Show normal applications on all desktops
hu: Minden normális alkalmazás mutatása minden munkaasztalon

en: Show popup menus outside of panels
hu: A panelen kívül mutassa a menüket

en: Show shaded tasks (SHADED)
hu: Felnyitott feladatok mutatása (SHADED)

en: Show splash screen on login
hu: Indítási üzenet megjelenítése belépéskor

en: Show tasklist arrow
hu: Feladatlista-nyíl mutatása

en: Show tasks which hide from taskbar (SKIP-TASKBAR)
hu: A feladatlistából tiltott feladatok mutatása (SKIP-TASKBAR)

en: Show tasks which hide from window list (SKIP-WINLIST)
hu: Az ablaklistabol kitiltott feladatok mutatása (SKIP-WINLIST)

en: Shut Down
hu: Leállítás

en: Silence terminal bell
hu: Csendes terminálcsengő

en: Sink tasklist into panel
hu: Feladatlista panelra helyezése

en: Size
hu: Méret

en: Size (pixels)
hu: Méret (képpont)

en: Size and Position
hu: Méret és pozíció

en: Sliding panel
hu: Csúszó panel

en: Small (36 pixels)
hu: Kicsi (36 képpont)

en: Software (www)
hu: Szoftver (www)

en: Solid background
hu: Egyszínű háttér

en: Sort Submenu
hu: Almenü rendezése

en: Sort Submenu _Recursive
hu: Menü rendezése re_kurzívan

en: Sort _Recursive
hu: Rendezés re_kurzívan

en: Sort selected submenu
hu: A kiválasztott menüt rendezi

en: Special
hu: Speciális

en: Special Files
hu: Speciális fájlok

en: Special icon
hu: Speciális ikon

en: Specifies font name
hu: Megadja a betűkészlet nevét

en: Specifies the geometry for the main window
hu: A főablak méretét adja meg

en: Specify a session name to load
hu: Betöltendő kapcsolat nevének megadása

en: Standard
hu: Alap

en: Standard (48 pixels)
hu: Normál (48 képpont)

en: Start Session
hu: Munkafolyamat indítása

en: Start in fortune mode
hu: Fortune módban indul

en: Start in hint browsing mode
hu: Segédszöveg böngészés módban indul

en: Start in motd mode
hu: Motd módban indul

en: Start in session login mode (used from gsm)
hu: Munkafolyamat-bejelentkezés módban indul (gsm által használt)

en: Start up shells as login shells
hu: Bejelentkezési shell indítása

en: Start with default programs
hu: Indítsd az alapértelmezett programokat

en: Started but has not yet reported state.
hu: Elindult, de nem jelezte az állapotát.

en: Starting
hu: Töltődik

en: Starting GNOME
hu: A GNOME indul

en: Starting GNOME: %s
hu: A GNOME indítása: %s

en: Starting GNOME: done
hu: A GNOME indítása: kész

en: Startup Command
hu: Elindítandó parancs

en: Startup Hint
hu: Indítási segédszövegek

en: Startup Programs
hu: Automatikusan elinduló programok

en: State
hu: Állapot

en: State not reported within timeout.
hu: Nem jelezte az állapotát időben.

en: Status dock
hu: Állapotdokk

en: Stick
hu: Ragasztás

en: Stick All
hu: Mindent ragaszt

en: Stretch image (change proportions)
hu: Kép feszítése (aránytorzítással is)

en: Style
hu: Stílus

en: Style:
hu: Stílus:

en: SuSE menus
hu: SuSE menük

en: Swallowed app...
hu: Lebegő alkalmazás...

en: Swap Delete/Backspace
hu: Delete/Backspace felcserélése

en: Switch horizontal/vertical position of tasklist arrow
hu: A feladatlista-nyíl függőleges vagy vízszintes

en: Switched movement (or use Ctrl)
hu: Rögzített mozgatás (vagy használj Ctrl-t)

en: System
hu: Rendszer

en: System Calls
hu: Redszerhívások

en: System Monitors (Processor, Diskspace, Memory, etc.)
hu: Rendszer Monitorok, stb ...

en: System menu
hu: Rendszer menü

en: Szabolcs 'Shooby' Ban
hu: Bán Szabolcs (Shooby)

en: Take screenshot key
hu: Képernyőkép gyorsbillenytű

en: Take window screenshot key
hu: Ablakkép gyorsbillentyű

en: Tasklist
hu: Feladatlista

en: Tasklist height is dynamic
hu: Feladatlista magassága változik

en: Tasklist height is fixed
hu: Feladatlista magassága fix

en: Tasklist height:
hu: Feladatlista magassága:

en: Tasklist properties
hu: Feladatlista beállításai

en: Tasklist width is dynamic
hu: Feladatlista mérete változik

en: Tasklist width is fixed
hu: Feladatlista mérete fix

en: Tasklist width is that of longest title
hu: Feladatlista mérete fix

en: Tasklist width:
hu: Feladatlista szélessége:

en: Tasklist: Unable to create applet widget
hu: Feladatlista: applet widget létrehozása sikertelen

en: Tasks
hu: Feladatok

en: Terminal
hu: Terminál

en: Terminal Class:
hu: Termináltípus:

en: Terminal class name
hu: Termináltípus neve

en: Terminal emulation program
hu: GNOME terminál emulátor

en: Text based web browser
hu: Szöveges webböngésző

en: Text only
hu: Csak szöveg

en: The Animation Filename:
hu: Az animáció fájlneve:

en: The Battery
hu: A telep

en: The GIMP
hu: A GIMP

en: The GNOME Fish Applet
hu: A GNOME hal applet

en: The GNOME Panel
hu: A GNOME panel

en: The GNOME terminal emulation program.
hu: A GNOME terminálemulátor.

en: The Mysterious GEGL
hu: A titokzatos GEGL

en: The Panel
hu: A Panel

en: The Squeaky Rubber Gnome
hu: A Vinnyogó Gumignóm

en: The argument is a url to add, not a .desktop file
hu: Az argumentum egy URL, nem egy .desktop fájl

en: The clock applet gives your panel a lightweight and simple display of the date and time
hu: Az óra applet egy könnyed és egyszerű idő és dátum megjelenítőt ad a panelhez

en: The directory /tmp/orbit-%s is not owned
    by the current user, %s.
    Please correct the ownership of this directory.
hu: A /tmp/orbit-%s könyvtár nem az aktuális
    felhasználó (%s) tulajdona.
    Kérlek javítsd ki a tulajdonosi problémát.

en: The error was: %s
hu: A hiba ez volt: %s

en: The menu entry must have a filename
hu: A menübejegyzésnek kell egy fájlnév

en: The menu item must have a name
hu: A menüelemnek kell legyen neve

en: The printer applet lets you easily drag files to be printed via a print command
hu: A nyomtató applet segítségével könnyedén kinyomtathatsz megragadott fájlokat (drag&drop)

en: The program may be slow, stopped or broken.
hu: A program lassú lehet, megállt, vagy összeomlott.

en: The session name already exists
hu: Már létezik ilyen nevű munkafolyamat

en: The session name cannot be empty
hu: A munkafolyamat neve nem lehet üres

en: The startup command cannot be empty
hu: Az elindítandó parancs nem lehet üres

en: The system administrator has disallowed modification of the panel configuration
hu: A rendszergazda nem engedélyezte a panel beállításainak megváltoztatását

en: The water needs changing!
    (Look at today's date)
hu: A vizet cserélni kéne!
    (Nézd meg a mai dátumot)

en: There has been an error while trying to log in.
    
    %s
hu: A bejelentkezés közben hiba történt.
    
    %s

en: There was a problem registering the panel with the GOAD server.
    The panel will now exit.
hu: Probléma lépett fel a panelszélesség regisztrációjánál a GOAD kiszolgálóval.
     A panel ki fog lépni.

en: This Month
hu: Ez a hónap

en: This Week
hu: Ez a hét

en: This applet has no use what-so-ever. It only takes up disk space and compilation time, and if loaded it also takes up precious panel space and memory. If anyone is found using this applet, he should be promptly sent for a psychiatric evaluation.
hu: Ez az applet az idődet rabolja, a lemezterületet pocsékolja, valamint a fordítási időt növeli, elindítva értékes helyet foglal el a panelen, és memóriát pazarol. Ha valakit meglátsz, hogy ezt az appletet használja, hívd a mentőket, hogy zárják diliházba.

en: This change conflicts with an existing menu item
hu: Ez a változás egy meglévő menüelemmel ütközik

en: This change conflicts with an existing menu item.
    No two menu items in a submenu can have the same name.
hu: Ez a változás egy meglévő menüelemmel ütközik.
    Nem lehet ugyanazon a néven két menüelem ugyanabban a menüben.

en: This launch icon does not specify a program to run
hu: Ez az indító ikon nem indít programot

en: This program is responsible for launching other applications, embedding small applets within itself, world peace, and random X crashes.
hu: Ez a program felelős más programok indításáért, beleértve a magába ágyazott kis appleteket is, a világbékéért, valamint a véletlenszerű X összeomlásokért.

en: Thumb Nails
hu: Ikonnyomatok

en: Tiles enabled
hu: Keretképek engedélyezve

en: Time Format
hu: Idő formátuma

en: Timed out on sending session save to an applet
hu: Időtúllépés beállítások mentésének kérésénél

en: Tiny (24 pixels)
hu: Mini (24 képpont)

en: Title of application to swallow
hu: A lebegő alkalmazás neve

en: To desktop
hu: Másik munkaasztalra

en: Today
hu: Ma

en: Toggles whether or not the keyboard is grabbed by the terminal.
hu: Kapcsolja a billentyűzet terminálon keresztüli láthatóságát.

en: Toggles whether or not the menubar is displayed.
hu: A menüsor eltüntetésére szolgáló kapcsoló

en: Tomas Oegren
hu: Tomas Ögren

en: Tools for software development
hu: Eszközök programok fejlesztéséhez

en: Tooltip/Name
hu: Segédszöveg/Név

en: Tooltips
hu: Segédszövegek

en: Tooltips enabled
hu: Segédszövegek engedélyezése

en: Top left corner's position: X
hu: Bal fölső sarok pozíciója: X

en: Top of applet menus
hu: A felhasználói menük teteje

en: Top of system menus
hu: A rendszermenük teteje

en: Top of system merge menus
hu: Az összeolvadt rendszermenük teteje

en: Top of user menus
hu: A felhasználói menük teteje

en: Translucent
hu: Áttetsző

en: Transparent
hu: Átlátszó

en: Transparent background
hu: Átlátszó háttér

en: Trash
hu: Kuka

en: Try
hu: Kipróbál

en: Try again
hu: Próbáld újra

en: Try to avoid overlapping panels
hu: Egymás fedő panelek elkerülése

en: Try to create the terminal with the TerminalFactory
hu: Próbáld meg létrehozni a terminált TerminalFactory-val

en: Try to start a TerminalFactory
hu: Próbáld meg elindítani a TerminalFactory-t

en: Type
hu: Típus

en: Ultra Tiny (12 pixels)
hu: Nagyon kicsi (12 képpont)

en: Unable to create file: %s
hu: Nem tudom a fájlt létrehozni: %s

en: Unable to create png info.
    You probably have a bad version of libpng on your system
hu: Nem sikerült létrehozni a png infót.
    Valószínűleg nem a megfelelő libpng programkönyvtár van telepítve a rendszereden

en: Unable to create the file:
    "%s"
    Please check your permissions of the parent directory
hu: Nem sikerült létrehozni ezt a fájlt:
    "%s"
    Ellenőrizd a szülőkönyvtár jogosultságait.

en: Unable to initialize png structure.
    You probably have a bad version of libpng on your system
hu: Nem sikerült inicializálni a png szerkezetet.
    Valószínűleg nem a megfelelő libpng programkönyvtár van telepítve a rendszereden

en: Unable to retrieve GNOME installation directory
hu: A GNOME telepítési könyvtár nem elérhető

en: Unable to set png info.
    You probably have a bad version of libpng on your system
hu: Nem sikerült beállítani a png infót.
    Valószínűleg nem a megfelelő libpng programkönyvtár van telepítve a rendszereden

en: Unable to take a screenshot of the current desktop.
hu: Az aktuális munkaasztalról nem készíthető képernyőkép.

en: Unaffected by logouts but can die.
hu: Kilépéssel nem felejtődik el, de ki lehet lőni.

en: Unix time
hu: Unix idő

en: Unknown
hu: Ismeretlen

en: Unshade
hu: Lenyitás

en: Unshade All
hu: Mindent lenyit

en: Unstick
hu: Leszedés

en: Unstick All
hu: Mindent leszed

en: Update lastlog entry
hu: Utolsó bejelentkezések frissítése

en: Update utmp entry
hu: UTMP bejegyzés frissítése

en: Update wtmp entry
hu: WTMP bejegyzés frissítése

en: Use --login by default
hu: Használj --login-t alapból

en: Use GMT
hu: GMT használata

en: Use custom icon for panel button
hu: Egyéni ikon használata a panelgombhoz

en: Use dialog boxes
hu: Dialógusok használata

en: Use large icons
hu: Nagy ikonok használata

en: User Commands
hu: Felhasználói parancsok

en: Username:
hu: Felhasználói menü:

en: Utilities
hu: Segédeszközök

en: Utilities menu
hu: Segédeszközök menü

en: Utility
hu: Segédprogramok

en: Utility applets
hu: GNOME segédlet

en: Vertical
hu: Vízszintes

en: Vertical Layout
hu: Függőleges kiosztás

en: Video player
hu: Videolejátszó

en: Vietnamese terminal
hu: Vietnami terminál

en: Vietnamese terminal emulation program
hu: Vietnami terminálemulátor

en: Visibility
hu: Láthatóság

en: Wait abandoned due to conflict.
hu: Várakozás feladva ütközések (conflict) miatt.

en: Waiting to start or already finished.
hu: Várakozás indításra, vagy már végzett.

en: Wanda the GNOME Fish
hu: Wanda, a GNOME hal

en: Warning! Unsaved changes will be lost!
    Proceed?
hu: Figyelem! A mentetlen beállítások elvesznek!
    Mégis?

en: Warning:  The command appears to be something actually useful.
    Since this is a useless applet, you may not want to do this.
    We strongly advise you against usage of wanda for anything
    which would make the applet "practical" or useful.
hu: Figyelem: Úgy tűnik, hogy ez a parancs ténylegesen jó valamire.
    Mivel ez egy tökéletesen hasznavehetetlen applet, gondold át még 
    egyszer. Azt tanácsoljuk, hogy ne használd Wandát semmire, ami 
    praktikus vagy értelmes lehet.

en: When a panel is removed, the panel and its
    applet settings are lost. Remove this panel?
hu: Amikor a panelt töröljük, a panel és az appletek
    beállításai elvesznek. Törlöd a panelt?

en: When clicked:
hu: Amikor rákattintassz:

en: When new mail arrives:
hu: Levél érkezéskor induljon:

en: Which tasks to show
hu: Melyik feladatot mutassa

en: White on black
hu: Fehér a feketén

en: Whoops! for some reason we can't add to the panel
hu: Oppá! valami miatt nem sikerül az objektumot a panelre letenni

en: Width
hu: Szélesség

en: Width of window
hu: Az ablak szélessége

en: Will run '%s'
hu: Futtatni fogja '%s'-t

en: Window Manager
hu: Ablakkezelő

en: Window Manager Workarounds
hu: Ablakkezelő dolgok

en: Window manager changes active area on all desktops
    (FVWM, Sawfish)
hu: Az ablakkezelő cseréli az aktív területet minden munkaasztalon
    (FVWM, Sawfish)

en: Window manager expects pager to modify area+desktop properties directly
    (Enlightenment, FVWM)
hu: Az ablakkezelő elvárja a pager-től hogy az ablak tulajdonságait változtassa
    (Enlightenment, FVWM)

en: Window manager moves decoration window instead
    (AfterStep, Enlightenment, FVWM, IceWM)
hu: Az ablakkezelő a dekorációt mozgassa az ablak helyett
    (AfterStep, Enlightenment, FVWM, IceWM)

en: With pixmap arrow
hu: Nyílakkal

en: Without pixmap
hu: Nyilak nélkül

en: X Color Selector
hu: X színválasztó

en: X position of window
hu: Az ablak X pozíciója

en: Y position of window
hu: Az ablak Y pozíciója

en: You already have a status dock on the panel. You can only have one
hu: Már van állapotdokk a panelon. Csak egy lehet belőle.

en: You are not running a GNOME Compliant
    Window Manager. GNOME support by the 
    window manager is strongly recommended
    for proper Desk Guide operation.
hu: Nem GNOME-ismerő ablakkezelőt futtatsz.
    A GNOME kompatíbilitás erősen ajánlott
    a Munkaasztal-kalauz rendes működéséhez.

en: You can not delete a top level submenu.
hu: Nem törölhetsz egy főmenüt.

en: You can only have one menu panel at a time.
hu: Csak egy menü paneled lehet egyszerre.

en: You can't add an entry to that submenu.
    You do not have the proper permissions.
hu: Nem adhatsz hozzá elemet almenühöz.
    Nincsenek meg hozzá a jogaid.

en: You cannot remove your last panel.
hu: Nem tudom törölni az utolsó panelt.

en: You do not have fortune installed or you have not specified a program to run.
    
    Please refer to fish properties dialog.
hu: A fortune nincs telepítve, vagy nem adtál meg futtatandó programot.
    
    Nézd meg a hal beállításait.

en: You do not have fortune installed.
hu: A fortune nincs telepítve.

en: You have mail.
hu: Leveled van.

en: You have new mail.
hu: Új leveled érkezett.

en: You have switched the class of this window. Do you
     want to reconfigure this window to match the default
    configuration of the new class?
hu: Megváltoztattad az ablaktípust. Ezt az ablakot 
    állítsam be az alap ablaktípusra, amit most
     adtál meg?

en: You may wait for it to respond or remove it.
hu: Várhatsz a válaszra vagy törölheted.

en: You must supply a single argument with the .desktop file or url to use
hu: Csak egy argumentumot kell megadni a használandó .desktop fájlhoz vagy URL-hez

en: You've chosen to disable the startup hint.
    To re-enable it, choose "Startup Hint"
    in the GNOME Control Center
hu: Nem engedélyezted az indítási segédüzeneteket.
    Az engedélyezésükhöz válaszd ki az 'Indítási segédüzenetek'
    pontot a GNOME Vezérlőpultban

en: Your GNOME Fish's Name:
hu: A GNOME halad neve:

en: Your session has been saved
hu: A munkaasztalod le lett mentve

en: Your version of libICE has a bug which causes gnome-session
    to not function correctly.
    
    If you are on Solaris, you should either upgrade to Solaris patch
    #108376-16 or use the libICE.so.6 from the original Solaris 7.
    Copy the file into /usr/openwin/lib.  (Thanks go to Andy Reitz
    for information on this bug).
    
    Your GNOME session will terminate after closing this dialog.
hu: A gépedre feltelepített libICE hibás, ezért a gnome-session
    nem működik jól.
    
    Ha Solarist használsz, rakd fel a #108376-16 patch-et vagy használd a
    Solaris 7 eredeti libICE.so.6 programkönyvtárát. Egyszerűen másold a jó
    fájlt a /usr/openwin/lib könyvtárba. (Köszönet Andy Reitz-nek az információkért).
    
    A GNOME munkafolyamat véget ér, miután bezárod ezt a párbeszédablakot.

en: Zvt terminal widget:     Michael Zucchi (zucchi@zedzone.mmc.com.au)
hu: Zvt terminál elem:       Michael Zucchi (zucchi@zedzone.mmc.com.au)

en: _Add Bookmark
hu: Könyvjel_ző betétele

en: _Back
hu: _Vissza

en: _Bookmarks
hu: _Könyvjelzők

en: _Close terminal
hu: Terminál _bezárása

en: _Delete...
hu: _Törlés...

en: _Forward
hu: _Előre

en: _Hide menubar
hu: _Menü elrejtése

en: _History
hu: _Napló

en: _Index
hu: _Tartalom

en: _New Submenu...
hu: _Új almenü...

en: _New Window
hu: Ú_j ablak

en: _New terminal
hu: Ú_j Terminál

en: _Open in browser
hu: _Megnyitás böngészőben

en: _Print screenshot...
hu: Képernyőkép _nyomtatása...

en: _Reload
hu: Új_ratöltés

en: _Reset Terminal
hu: Terminál _reset

en: _Save screenshot to file:
hu: Képernyőkép _mentése fájlba:

en: _Secure keyboard
hu: _Biztonságos billentyűzet

en: _Show menubar
hu: _Menü megjelenítése

en: _Sort
hu: _Rendezés

en: _Sort Submenu
hu: Menü _rendezése

en: _View
hu: _Nézet

en: _Window
hu: _Ablak

en: and finally, The Knights Who Say ... NI!
hu: és végül a lovagok, akik azt mondják: NI!

en: can't find real path
hu: a tényleges útvonal nem található

en: clock/hourformat=12
hu: clock/hourformat=24

en: creating user directory: %s
hu: Felhasználói könyvtár készítése: %s

en: directory utility
hu: Fájlkezelő segédprogram

en: gaspell Spell Checker
hu: Gaspell helyesírás-ellenőrző

en: http://www.gnome.org/gnomefaq/html/
hu: http://www.gnome.hu/gnome-faq/

en: menu wasn't created
hu: nem jött létre a menü

en: minutes
hu: percenként

en: rxvt terminal
hu: rxvt terminálemulátor

en: seconds
hu: másodpercenként

en: the GNOME menu editor
hu: GNOME menü-szerkesztő

en: unable to create user directory: %s
hu: a felhasználói könyvtár létrehozása sikertelen: %s

en: unable to remove .order file: %s
hu: Nem tudom a .order fájlt törölni: %s

en: untitled
hu: névtelen

en: untitled.desktop
hu: névtelen.desktop

en: xbm/xpm image browser
hu: xbm/xpm képböngésző

en: xemacs text editor
hu: XEmacs szövegszerkesztő

en: xv image viewer
hu: xv képnézegető
